"Jednostavno, politika koja je bila u tom vremenu, zajedno s osobno navedenim okrivljenima, oglašena je krivom. Činjenica jest da nije osuđen ni Tuđman, a niti pojedinci iz te države (Hrvatske), nego da se radi o politici koja je tada vođena u Hrvatskoj", kazala je Nožica u intervjuu koje je objavilo "Oslobođenje".
Pročitajte i ovo
Zanimljive biografije
Najmlađi doktor u bivšoj Jugoslaviji i general s tri fakulteta: Tko su bivši čelnici Herceg-Bosne?
Predmet Prlić i drugi
Presuda od političke važnosti za Hrvatsku - U kratkim crtama donosimo najvažnije informacije
Odvjetnica ističe kako je za nju sudski pravorijek "hrvatskoj šestorci" predstavljao iznenađenje s obzirom na to da u presudi ratnom zapovjedniku vojske bosanskih Srba Ratku Mladiću Srbija, odnosno njezin ratni vojni i civilni vrh, uopće nisu spomenuti kao odgovorna strana, unatoč činjenici kako je općepoznato kakva je bila uloga Beograda u tom razdoblju.
Sarajevska odvjetnica izričito tvrdi kako Hrvatska nije učinila dovoljno u vremenu kada je to bilo potrebno kako bi pomogla obranu Jadranka Prlića i ostalih pet optuženika, iako je to bilo prije svega u njezinu državnom interesu, jer je bila riječ i o obrani Franje Tuđmana i politike hrvatskog državnog vrha.
Ona je kazala kako je i osobno u razdoblju od 2005. do 2011. godine, u suradnji s vlastima Hrvatske, pokušala osigurati nastupe stručnjaka koji bi objasnili zakonitost odluke o uspostavi Herceg-Bosne te je li to samo po sebi moglo biti osnovom za kvalifikaciju o udruženom zločinačkom pothvatu s ciljem odcjepljenja dijelova BiH.
Nožica kaže kako je odgovor na takve zahtjeve koje je postavljala u Hrvatskoj uvijek bio 'ne'.
Posljednji pokušaj, kako kaže, bio je kada je sucu Ustavnog suda Mati Arloviću sugerirala da napravi ekspertizu o uspostavi Herceg-Bosne sa stajališta međunarodnog prava. Drži i kako je velika šteta što Arlović nije bio u poziciji da svoj iskaz predstavi pred Haškim sudom jer branitelji dvojice od šest hrvatskih optuženika to nisu željeli.
"Ovo je najjača potvrda onoga što od početka tvrdim, da Hrvatska nije htjela učiniti ništa da pomogne sebi. Sada kažu da su dva ili tri puta predlagali da budu 'prijatelji suda'. Dobar pokušaj ali u 'nedoba'. To su trebali uraditi od 2005. do 2011.", zaključila je Stojićeva odvjetnica. (Hina)