Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Otkazivanje letova na Mjesec

Neil Armstrong kritizirao Obamu

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Neil Armstrong, prvi čovjek koji je hodao po Mjesecu, ali i dvoje njegovih kolega smatraju da će otkazivanje programa Constellation maknuti SAD s vodeće pozicije u svemiru.

Neil Armstrong, prvi čovjek koji je hodao Mjesecom, osudio je odluku američkog predsjednika Baracka Obame da otkaže NASA-in program povrataka na Mjesec, rekavši da je taj potez 'razoran' za napore SAD-a u svemiru. Otvoreno pismo zapovjednika Apolla 11, Neila Armstronga, također je potpisao zapovjednik Apolla 17 Eugene Cernan, posljednji astronaut koji je hodao Mjesecom, te zapovjednik Apolla 13 Jim Lovell.

Pročitajte i ovo Otkazuju se maturalci - 2 Agencije ne vraćaju novac Otkazuju se maturalna putovanja, roditelji ogorčeni: "To nije mali iznos, ni kune ne možemo dobiti natrag, a nismo mi krivi" Slika nije dostupna velik broj zaraženih Trump zbog koronavirusa otkazao republikansku konvenciju na Floridi: "Nije vrijeme za to"

Lowell i njegova posada ovoga tjedna obilježavaju 40. obljetnicu glasovitog leta, na kojem je kvar spriječio spuštanje na Mjesec i ugrozio živote astronauta, ali se kapsula Apolla 13 ipak sretno vratila na Zemlju. Armstrongovo pismo dano je na objavu NBC News-u samo dva dana prije Obamina posjeta Svemirskom centru Kennedy na Floridi, radi sudjelovanja na summitu o politici američkog svemirskog programa. Očekuje se da će Obama na tom skupu iznijeti svoju viziju budućeg razvoja NASA-e.

Najproturječniji dio Obamine politike je otkazivanje programa Constellation, u koji je već uloženo 10 milijardi dolara. Program je trebao razviti novu generaciju raketa-nosača Ares i svemirske letjelice Orion, za slanje astronauta u Zemljinu orbitu i izvan nje. Zamišljeno je da ta letjelica zamijeni dotrajalu flotu NASA-inih 'space shuttleova', koji krajem ove godine trebaju otići u mirovinu, odnosno u tehničke muzeje. Postupajući prema savjetima neovisnog panela stručnjaka, Obamina je administracija odlučila da program Constellation ne može ispuniti ciljeve NASA-e u zadanim rokovima, pa je u prijedlogu proračuna za iduću godinu taj program odgođen do daljnjega, a težište premješteno na razvoj tehnologije i buduća istraživanja.

Otkazivanje programa moglo bi dovesti do otpuštanja tisuća radnika

Otkazivanje Constellationa može voditi do otpuštanja tisuća radnika u nekim od najvećih kooperanata svemirskog programa kao što su Lockheed Martin, Boeing i ATK. Prijetnja gubitka radnih mjesta pridonijela je i jačanju protivljenja u Kongresu za otkazivanje programa, posebno među kongresnicima s Floride. Armstrong i njegovi kolege astronauti u pismu se bave dalekosežnijim posljedicama odluke administracije, upozoravajući da ona 'može voditi zemlju u dugo otklizavanje u osrednjost'.

U pismu se podsjeća da će američki svemirski napori idućih godina ovisiti o Rusiji za transport na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS), uz cijenu veću od 50 milijuna dolara po sjedalu. Oni se protive i planu da NASA uloži milijarde dolara za potporu razvoja američkih komercijalnih svemirskih letjelica, koje bi prebacivale astronaute na ISS. Ostanak SAD-a, vodeće zemlje u svemirskim letovima gotovo pola stoljeća, bez letjelice za Zemljinu orbitu i za istraživanja dalje od nje, 'predodređuju zemlju da postane drugorazrednog ili čak trećerazrednog ranga', kazali su. Armstrong, Cernan i Lovell ističu da Amerika, ako želi ostati vodeća u svemiru, mora ustanoviti program koji će joj dati najbolje izglede da ispuni taj cilj. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene