Nasilje se razbuktalo nakon što su kosovske vlasti na pozicije u sjevernim općinama postavile etničke albanske gradonačelnike koji su izabrani uz izlaznost od tek 3,5 posto, pošto su Srbi koji čine većinu u regiji bojkotirali lokalne izbore.
U sukobima je ozlijeđeno 30 članova NATO-ovih mirovnih snaga poznatih kao KFOR i 52 srpska prosvjednika.
"Oko 500 vojnika iz turske 65. mehanizirane pješadijske brigade činit će najveći dio pojačanja", tvitala je glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu.
Kao odgovor na krizu, NATO je odlučio poslati 700 dodatnih mirovnjaka na Kosovo pojačavajući kontingent od 4000 članova, a glavni tajnik saveza Jens Stoltenberg u četvrtak je rekao da je spreman poslati još.
"NATO će biti na oprezu. Bit ćemo tamo da osiguramo sigurno okružje, ali i da smirimo i umanjimo tenzije", rekao je novinarima tijekom sastanka NATO-vih ministara vanjskih poslova u Oslu.
KFOR je osnovan nakon ustanka većinski etničkih Albanaca protiv represivne srpske vladavine 1998. i 1999. godine. Kosovo je međunarodno priznato 2008. godine, no Srbija odbacuje nezavisnost Kosova, a Srbi sa sjevera zemlje traže autonomiju za svoju regiju prema nikad primijenjenom sporazumu iz 2012. godine.
-
Sud odbio zahtjev drugog suda
Klara Buntić podnijela zahtjev za razvod, za Dnevnik Nove TV progovorila i Denisova prva supruga: "Nikada nije digao ruku na mene"
-
Sve unutar 24 sata
Baby boom u zagrebačkoj bolnici! Ali to nije sve - ovo je prava rijetkost: "Zaista smo svjedočili nečemu što se događa jednom za cijelog radnog vijeka"
-
slučaj šokirao zemlju
Stravičan zločin u susjedstvu! Devetorica silovala djevojčice od 10 i 12 godina, jedan sve snimao: "Bili su sigurni da neće biti prijavljeni"