Čelnici EU-a ovaj su se tjedan dogovorili o embargu na uvoz ruske sirove nafte. Cilj je do kraja godine zaustaviti 90 posto ruske prodaje nafte državama Europske unije.
"Ove će sankcije negativno utjecati na cijeli kontinent - na Europljane, na nas i na cijelo globalno energetsko tržište", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Više od četvrtine europske nafte stizalo je iz Rusije 2021., a EU je 2021. činila gotovo polovicu ukupnog ruskog izvoza sirove nafte i naftnih derivata, prema Međunarodnoj energetskoj agenciji (IEA).
Cijene energenata porasle su na višegodišnje maksimume otkako je Rusija 24. veljače napala Ukrajinu, što je izazvalo porast inflacije na najvišu razinu u jednoj generaciji i strah od krize zbog životnih troškova u Europi i Sjedinjenim Državama.
Indija profitirala?
Iz Kremlja poručuju da je Moskva već počela preusmjeravati opskrbe iz Europe nakon uvođenja sankcija. Jedna od tih država je i Indija koja je najviše profitirala od prekida ruskih opskrba, kupujući rekordnu količinu ruske nafte uz velik popust u odnosu na tržišne cijene.
"Ovo je ciljana, sustavna akcija koja će nam omogućiti da minimiziramo negativne posljedice", zaključio je Peskov.
-
Nastavljeno suđenje
VIDEO/FOTO ''Marija, neće ovo biti dobro!'': Na suđenju Zavadlavu puštena snimka koju je poslao djevojci uoči ubojstva, pogledajte njegovu reakciju
-
Štićenik doma za starije
VIDEO/FOTO Potvrdila policija: Preminuo muškarac koji je aktivirao bombu u Kloštar Ivaniću. "Čuli smo strašnu eksploziju, strašnu"
-
U Rotterdamu
VIDEO/FOTO Muškarac u borbenoj odori otvorio paljbu, među ubijenima profesor, žena i njezina maloljetna kći