Premijer Janša kritizirao je inače pekare zbog velikog poskupljenja kruha, rekavši da ono nije imalo ekonomskog pokrića u poskupljenju pšenice i brašna, ali je onda u drugoj prilici rekao da nisu istinite tvrdnje da je u Sloveniji došlo do drastičnog rasta životnih
troškova.
Pročitajte i ovo
Sindikati spremni
Vladi iznad glave ponovno visi štrajk: "Nisam pobornik da u ovo blagdansko vrijeme netko bude Grinch, ali..."
Donijeli potpise nezadovoljih
Sindikati u obrazovanju traže korekciju koeficijenata: "Strpljenje je pri kraju"
"Dok iz svakog kontejnera za smeće u gradovima vire cijele štruce kruha, ne može se govoriti da je situacija alarmantna", Janšina je izjava kojom je izazvao sindikate.
"Takve su izjave ishitrene i održavaju pogled onih kojima su važnije cijene automobila ili usluga u fitness-centrima", komentirao je Janšinu izjavu za ljubljanski dnevni list "Dnevnik" Dušan Semolič, predsjednik Saveza slobodnih sindikata (ZSSS), najveće sindikalne središnjice.
Sindikalni aktivisti zbog poskupljenja hrane od sedam posto u ovoj godini i deset posto u zadnjih godinu dana najavljuju prosvjede za studeni i mogućnost generalnog štrajka početkom 2008. godine.
Oni nisu zadovoljni ni tumačenjem vladinih dužnosnika da su slovenske plaće bliže austrijskima nego rumunjskima, dok su cijene negdje između austrijskih i rumunjskih.
Sindikalni čelnici zahtijevali su od poslodavaca i vlade brže
usklađivanje nižih plaća s inflacijom i produktivnošću rada jer drže da su trendovi poskupljenja postali neizdrživi za niže slojeve.
Zato su kao nevjerodostojnu kritizirali i jednu neopreznu izjavu
ministra gospodarstva Andreja Vizjaka da su slovenski potrošači "razmaženi" jer su navikli na bogatu ponudu svježeg kruha, pa im ga mnogo ostaje i ne znaju što će s njime, makar je stari kruh, kako je dodao ministar, zapravo zdraviji od svježeg.