On se branio od optužbi oporbenih zastupnika da je davao uvredljive izjave na račun sindikata koji za 17. sljedećeg mjeseca pripremaju demonstracije zbog velikog rasta životnih troškova i inflacije u ovoj godini.
Pročitajte i ovo
"kratak, ali moćan"
Potres u susjedstvu, osjetio se i u Hrvatskoj: "Zgrada se tresla"
Novčana kazna i prekršajni nalog
FOTO Ovaj granični prijelaz vozač će još dugo pamtiti: Carinici zaustavili kamion, pogledajte što su pronašli
Više je zastupnika Janši na početku redovitog zasjedanja parlamenta postavilo pitanje što njegova vlada namjerava poduzeti kako bi smirila nezadovoljstvo radnika i sindikata, te spriječila socijalno raslojavanje.
Zastupnici su tvrdili da plaće u ovoj godini zaostaju za inflacijom i da su cijene hrane u zadnjih godinu dana porasle za deset posto. Pitali su također premijera kada će vlada uputiti u parlamentarnu proceduru zakon o participaciji radnika u profitu poduzeća.
Pri tome su Janši osobito zamjerili zbog njegove nedavne izjave da u Sloveniji stanje nije alarmantno kad su u gradovima kontejneri za smeće puni starog kruha. To je jednog zastupnika izazvalo da Janšin "cinizam" usporedi s izjavom o "kruhu i kolačima" francuske kraljice Marije Antoanette uoči Francuske revolucije.
"Tom izjavom nisam podcijenio nikoga i znam da je brojka od 200.000 ljudi ispod praga siromaštva previsoka, te da kruh iz kontejnera ne uzimaju samo prosjaci, ali sam govorio o činjenicama, a istina je da se godišnje u Sloveniji baci 12 do 13 tisuća tona kruha.
U smeće tako ide trećina pšenice koju proizvedemo u zemlji i bez takvog bi ponašanja kruh bio jeftiniji", izjavio je slovenski premijer u parlamentu.
Janša je dodao da je njegova izjava bila je "izvučena iz konteksta" jer je rečenica o kruhu u kontejnerima bila dio desetminutnog
izlaganja gospodarstvenicima prilikom posjeta vlade Slovenj Gradecu. Iskoristili su je "majstori političke propagande" uoči predsjedničkih izbora, iskrivili je i napravili "veliku
manipulaciju", kakve se ne bi sramili ni propagandisti u
totalitarnim sustavima, odgovorio je Janša.
On je također rekao da sljedeći tjedan planira susret s čelnicima
sindikata zbog njihovih zahtjeva da se plaće ubuduće povećavaju u skladu s inflacijom i da se donese zakon po kojemu bi zaposlenici participirali u dobitku poduzeća. Janša je rekao da treba postići kompromis u dijalogu poslodavaca i sindikata, te da vlada nema mnogo utjecaja na plaće u privatnim poduzećima.
Što se tiče prijedloga sadašnje oporbe lijevog centra da se što
prije donese zakon o participaciji u profitu poduzetnika, Janša je
rekao da ga čudi sadašnja "socijalna osjetljivost" ljevice, kad je
imala vremena da donese takav zakon dok je bila na vlasti, no da će njegova vlada do kraja godine parlamentu uputiti prijedlog
takvog zakona. Janša je rekao da je riječ o "kompliciranoj
materiji" jer se s takvim zakonom ne moraju složiti samo zaposlenici nego i poslodavci te da radnici na određeni način već sudjeluju u podjeli profita u tvrtkama koje isplaćuju tzv. 13. plaću.
Oporbeni zastupnici predložili su da vlada u zakonu osigura porezne i druge olakšice poslodavcima koji bi prihvatili takav način participacije zaposlenih u raspodjeli profita.