Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković sudjelovao je na Parlamentarnom summitu NATO-a koji se u Kongresu SAD-a održava u povodu 75. obljetnice osnutka Sjevernoatlantskog saveza. Na marginama samita održao je bilateralni sastanak s predsjednikom Verhovne Rade Ukrajine Ruslanom Stefančukom.
Podijelite
Uoči samita NATO-a u Washingtonu šredsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković nazočio je 8. srpnja i svečanom prijemu koji su organizirali predsjednik Zastupničkog doma američkog Kongresa, Mike Johnson i voditelj američkog Izaslanstva pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Michael Turner, priopćeno je iz Ureda predsjednika Hrvatskog sabora.
U svojem obraćanju na samitu Jandroković je podsjetio na 75 godina od potpisivanja Washingtonskog ugovora kojim je osnovan NATO. "Članak 5. tog ugovora govori kako je napad na jednog saveznika, napad na sve njih. Predanost upravo toj obvezi, kao i snažne transatlantske veze, omogućile su dugotrajnu sigurnost građana država saveznica", dodao je.
Podsjetio je i da je NATO uspješan jer ga, kakao je kazao, ne definira ono čemu se protivi, nego ono za što se zauzima, a to su demokracija, sloboda i vladavina prava: "Predanost tim vrijednostima, koje danas mnogi žele poništiti, mora političare i dalje voditi pri donošenju odluka i osmišljavanju odgovarajućih politika."
Osvrnuo se na značajno izmijenjeni europski sigurnosni poredak te je ustvrdio da diljem svijeta jačaju autoritarni režimi koji osporavaju međunarodni poredak temeljen na pravilima: "K tome, u Ukrajini i dalje svakodnevno promatramo kako ne jenjava brutalnost ruskih napada i kako ih nitko nije pošteđen. U tako kritičnom globalnom trenutku NATO mora konkretno djelovati. Stoga se s ovotjednih samita u Washingtonu mora odaslati poruka čvrste, konkretne i trajne potpore Ukrajini."
Jandroković je podsjetio i na 15 godina hrvatskog članstva u Savezu koje Hrvatska obilježava ove godine te na borbu za neovisnost, slobodu i samostalnost devedesetih godina prošlog stoljeća: "Upravo stoga Ukrajini želimo da jednako tako pobijedi i osigura pravedni mir svome narodu. Hrvatska će nastaviti pomagati, posebno u onim područjima gdje posjeduje specifično iskustvo stečeno u Domovinskom ratu i poraću, poput razminiranja, rehabilitacije veterana i ratnih stradalnika, te procesuiranja ratnih zločina."
Predsjednik Sabora se osvrnuo i na stanje u hrvatskom neposrednom susjedstvu, na Zapadnom Balkanu: "O njemu posebno treba voditi računa danas, kada proruske političke snage i proxy režimi evidentno žele regiju učiniti prostorom potencijalnih novih kriza i sukoba. Kibernetičke i hibridne prijetnje, kao i korištenje energetike kao oružja, realne su opasnosti protiv kojih treba odlučno djelovati i tako smanjivati prostor za ruske destabilizirajuće aktivnosti."
Jandroković je naposljetku istaknuo i važnost sposobnosti prilagodbe NATO-a jer je svijet sve opasniji i sve nepredvidiviji: "Takve geopolitičke okolnosti od saveznika zahtijevaju hrabrost, usredotočenost i odlučnost, pogotovo kada je u pitanju ulaganje u odvraćanje i obranu, ali i stvaranje novih partnerstava u svijetu. Hrvatska tomu daje punu potporu, svjesna da smo zajedno jači i otporniji, a samim time naši građani sigurniji. Stoga, kao odgovorni parlamentarci moramo biti snažni zagovornici upravo takvog pristupa."
Uz Jandrokovića, na samitu je sudjelovao i voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Dario Hrebak, navodi se u priopćenju.
Gordan Jandroković i Ruslan Stefančuk - 2Foto:
Hrvatski sabor
Jandroković se sastao s ukrajinskim kolegom
Na marginama samita Jandroković je održao bilateralni sastanak s predsjednikom Verhovne Rade Ukrajine Ruslanom Stefančukom., također je priopćeno.
Osudio je, kako se ističe, surove i neselektivne napade kojima je Ukrajina izložena već godinu i pol, a osobito recentni na dječju bolnicu te je istaknuo da je samit prilika za usmjeravanje fokusa međunarodne zajednice i saveznika na još snažniju potporu Ukrajini na njezinom putu ka pravednom miru.
"Vrlo je važno nastaviti afirmirati međuparlamentarnu dimenziju potpore, kao što je započeto Prvim parlamentarnim summitom Međunarodne krimske platforme organiziranom u Zagrebu u listopadu 2022. godine", kazao je Jandroković i dodao da Hrvatska na jedinstven način podržava Ukrajinu, jer konkretnu podršku koju pruža temelji na vlastitom ratnom iskustvu.
"Uz svekoliku pomoć - humanitarnu, političku, financijsku i vojnu - činimo to i kroz rehabilitizaciju ukrajinskih branitelja, prenoseći iskustva u procesuiranju ratnih zločina te pomažući u razminiranju, gdje je hrvatska ekspertiza globalno prepoznatljiva", kazao je Jandroković.
Stefančuk je izvijestio o teškoj situaciji u svojoj zemlji te je istaknuo da ukrajinski konačni cilj ostaje pravedni i održivi mir. Zahvalio je Hrvatskoj na kontinuiranoj i sveobuhvatnoj potpori i predložio suradnju s Hrvatskim saborom kao pokroviteljem u projektu obnove jedne od ukrajinskih škola, vrtića ili bolnica. Ujedno je predsjedniku Sabora uputio poziv u posjet Ukrajini, kao i na 3. Parlamentarni samit Međunarodne krimske platforme koji će se održati u Rigi, Latviji, 24. listopada 2024. godine.
Jandroković je prihvatio oba poziva i pozdravio otvaranje pregovora za punopravno članstvo Ukrajine u Europskoj uniji. Ukazao je na važnost jačanja potpore eurointegracijskom procesu Ukrajine, gdje Hrvatska opet može značajno pomoći, uključujući i intenziviranje zajedničkih aktivnosti na parlamentarnoj razin, navodi se u priopćenju.