Dok SAD i EU podržavaju namjeru Kosova da proglasi neovisnost, Rusija se vrlo glasno protivi.
Pročitajte i ovo
Eksplozija na kanalu
Zbog eksplozije na sjeveru Kosova 8 uhićenih: Beograd kategorički odbacuje optužbe
Optužio Beograd
Nakon eksplozije na Kosovu, optužbe pljušte na sve strane: Više je osoba uhićeno
"Mislim da se ovdje Rusija želi dokazivati. Oni rade sve što mogu, bilo to upletanje u postavljanje balističkih raketa u Poljskoj ili suprotstavljanje kosovskoj neovisnosti da bi rekli: "Ovaj dio svijeta radit će ono što mi Rusi kažemo... Slušajte što mi govorimo jer mi imamo naftu i plin", ocijenio je Woolsey, direktor CIA-e od 1993. do 1995., u vrijeme najžešćih borbi za neovisnost u bivšoj Jugoslaviji.
Prema njegovu predviđanju, vanjska politika Rusije bit će znatno manje agresivna, kako nove tehnologije budu umanjivale važnost plina i nafte.
Dok se Kosovo priprema proglasiti neovisnost od Srbije, Rusija iznova upozorava Zapad da ne prizna neovisnost te pokrajine. Ali, SAD i EU iskazali su spremnost da odmah priznaju neovisnost Kosova.
Bivši director CIA-e kaže da su sloboda i pravo na samoodređenje vrlo duboko urezane u psihu američkog naroda. "Amerikanci naginju k tom da podržavaju zemlje koje imaju stvarne nesuglasice s državom koja dominira nad njima dugo vremena, kao što je to slučaj s Kosovarima kojima su dominirali Srbija i Jugoslavija i koji žele postati neovisni".
Woolsey, koji je trenutno predsjednik ugledne američke konzultantske tvrtke 'Booz Allen and Hamilton', kaže da se SAD i Rusija ne kreću k novom hladnom ratu, ali se dvije države udaljavaju jedna od druge.
"Mislim da je Rusija osnovni problem. To je zemlja koja koristi svoju naftu i prirodni plin kako bi vršila pritisak na susjedne zemlje da rade ono što ona želi", kazao je Woolsey.
Rusija, prema njegovim riječima, nema pozitivan utjecaj u dogovaranju o smjernicama svjetske politike, u razgovorima o Bliskom istoku ili širenju nuklearnog naoružanja ili o drugim pitanjima.
"Čini se da je prvi i osnovni cilj režima predsjednika Vladimira Putina da dominira nad susjedima i da svi rade ono što on hoće, što god to bilo", smatra bivši čelnik CIA-e.
Woolsey kaže da se Kremlj služi svojim izvorima energije kao što su nafta i plin kao strateškim oružjem za ostvarivanje svojih vanjskopolitičkih ciljeva. Dodaje kako bi Europa trebala što prije početi s uporabom drugih izvora energije, kao što su nuklearna i obnovljiva energija, kako bi zadržala svoju vanjskopolitičku neovisnost.