"Raspoloživi podaci FRONTEX-a, Međunarodne organizacije za migracije te izvješća EUROPOL-a ukazuju na to da će nakon zimskog razdoblja, odnosno nakon stabilizacije i poboljšanja vremenskih prilika, ponovno doći do intenziviranja ilegalnih migracija na tzv. zapadnobalkanskoj ruti", rekao je Galić. Pojasnio je kako će se BiH ponovno suočiti s pojačanim migracijskim pritiskom, odnosno povećanim brojem pokušaja nezakonitih prijelaza državne granice.
Pročitajte i ovo
u Zagrebu
Četiri migranta ozlijeđena u prometnoj nesreći, bježali od policije
Hot spot
Beljak napao Plenkovića zbog povratka migranata: "Ljubio je vani guzicu europskim moćnicima"
Po podacima Granične policije, u prošloj godini njihovi su službenici spriječili ilegalni ulazak 13.251 osoba na područje BiH s područja susjednih zemalja. Ravnatelj Galić navodi kako uz mjere sprječavanja ulaska ilegalnih migranata stalno provode ophodnje, nadzor i promatranje, postavljaju zasjede i kontrolne punktove te realiziraju mješovite ophodnje uz zajedničku državnu granicu BiH sa susjednim zemljama.
Upozorio je kako Graničnoj policiji nedostaje 1000 policajaca, 100 službenih vozila i opreme za bolji nadzor granice. "S obzirom na trenutačnu izloženost BiH pojačanom migracijskom pritisku i potrebi svakodnevnog pojačanog korištenja specijalističke opreme, nužna je nabava nove specijalističke opreme kojom bismo mogli odgovoriti na suvremene izazove u području ilegalnih migracija i osigurati zaštitu državne granice", rekao je ravnatelj Galić.
U Grčkoj migrantska kriza
Na grčkim otocima Lezbosu, Samosu i Hiosu mještani štrajkaju i prosvjeduju zbog načina na koji vlada rješava problem migranata koji stižu iz Turske. Broj migranata raste, a uvjeti u prenatrpanim logorima na otocima su užasni, piše BBC. U Moriji, najvećem logoru na otoku Lezbosu, više je od 19.000 tražitelja azila u objektu čiji je kapacitet 2840 ljudi.
Na natpisima na lezboskom kazalištu piše "Želimo nazad svoj otok". Sjevernoegejski regionalni guverner Kostas Mucuris rekao je da je "ogorčen" time što su grčki otoci "postali mjesta na kojima su koncentrirane i pritvorene" tisuće ljudi iz cijelog svijeta. Do podneva oko 3000 prosvjednika okupilo se u Mitileneu, glavnome gradu na Lezbosu, a 1500 u središtu Samosa.
Trgovine, ljekarne i benzinske crpke najavile su da će biti zatvorene, kao i neke klinike i odvjetnički uredi. Vozači taksija i autobusa kažu da će se priključiti štrajku. Mnogi mještani ovdje osjećaju se napušteno. Na otoku Samosu barmen Giorgos, koji radi u turizmu, rekao je da se ljuti na vlasti. "Ovdje je kao u zatvoru", rekao je. "Migranti ne smiju napustiti otok. Nisu slobodni ići kamo žele", kazao je.
Ministar migracija i azila Notis Mitarakis, koji je posjetio Samos i Lezbos tijekom vikenda, istaknuo je dva načina ograničavanja migracije na otoke: "Prvo, djelotvornija straža na našim granicama i, drugo, odmah povratak onih koji ne zaslužuju međunarodnu zaštitu". U gradu Samosu izbjeglički je logor u masliniku na brdu, samo nekoliko minuta hoda od gradskoga središta. (Hina, M.V.)