Mjesec dana nakon stravičnih poplava koje su sravnile Donju Jablanicu, uništile infrastrukturu i odnijele 19 života, situacija u tom malom bosanskom mjestu daleko je od normalne. Preživjeli stanovnici pokušavaju sami nekako vratiti život u svoje mjesto, jer kako sami kažu, milijune eura koji su skupljeni u BiH, susjedstva i svijeta, više uopće i ne očekuju. Vlastodršci su ih obilazili tih prvih dana nakon poplava jer su bili lokalni izbori u BiH, ali čim je to prošlo i njihovi posjeti su izostali.
"Meni nije jasno, toliki je priljev novca bio prvih dana, milijuni su se slili. Gdje su ti novci? Ljuti smo na našu vladu, sve ide preko njih, organizacija, raspored, gdje je stizao novac, nitko ne zna“, ogorčena je Sabina Beganović u izjavi za DW.
Društvo Crvenog križa BiH odmah je nakon nesreće pokrenuo apel, a za mjesec dana kroz direktne donacije i uplate na račun skupljeno je milijun i pol maraka. A to je samo dio sredstava, jer puno toga je već dano prvih dana kroz hranu, vodu i higijenske potrepštine. Crkveni križ također i obećava buduće dugoročne akcije dok se život bude vraćao na ovo područje.
Di su pare?
Novinari DW-a poslali su upit i organizaciji Pomozi.ba o tome koliko je novca skupljeno i kako je on utrošen, no nisu odgovorili, nego su se odlučili za priopćenje medijima u kojem su naveli da je „obiteljima uplaćeno više od milijun maraka".
Pomozi.ba također tvrdi da su u ovoj fazi prednost imale obitelji koji su imali smrtne slučajeve, kao i oni koji su doživjeli kompletnu štetu na svojim objektima. Pa ipak, novinari su razgovarali s desetak obitelji u Donjoj Jablanici, a koji su pretrpjeli tu spomenutu potpunu štetu, no nitko s njima nije priča ni o kakvom novcu, niti itko od njih ima saznanja da je bilo kome uplaćena i jedna marka.
"Vjeruj mi, čovjek bio iz Splita neki dan. Kaže da su prikupili 480 hiljada eura i da će javno izići u medije da kaže da ništa nismo dobili. Ne da nije došlo ništa nego nas nitko ništa nije pitao. Zašto bi proteste organizirali da se nešto ne događa u tom smislu", kaže Emir Begović.
Osveta političara
Nakon lokalnih izbora koji su u BiH organizirani samo par dana nakon katastrofalnih poplava, a u pogođenom području održani su tri tjedna kasnije, aktualna vlast iz SDP-a je mjesto načelnika izgubila. To je jako pogodilo savjetnicu za medije premijera Federacije BiH Nermina Nikšića, koji se inače slabo oglašava kad je u pitanju Jablanica.
"U tri ujutro zovete Neku (Nermina Nikšića) i Neka uz vas, Neka pomaže. Neka sve za Jablanicu. Sve za vas Jablaničane. Baš lijepa zahvala. Uz dužno poštovanje eto vam hodža, sad taman ćete za dva dana sve završiti. Potpuno razočarenje. Dado, glavu gore, svako bira kako zaslužuju“, napisala je Nikšićeva savjetnica Jasenka Tica Isović na svom Instagram profilu.
EU milijuni
Poplavljena područja obišla je nedugo nakon katastrofe i predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen zajedno s BiH vrhuškom.
"Odmah ćemo aktivirati 20 milijuna eura za poplavljena područja u BiH, a u drugom koraku ćemo vas podržati kroz Fond solidarnosti EU-a", rekla je tijekom posjeta Jablanici krajem prošlog mjeseca predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Iz Vijeća ministara BiH tek krajem ovog tjedna stiže informacija da su formirali tim za pripremu aplikacije za Fond solidarnosti Europske unije. Poručuju da je tim formiran kako bi pravovremeno reagirali. Više od mjesec dana trebalo je samo za formiranje tima, a rok za podnošenje zahtjeva je sljedeći mjesec.
Treba reći da je ova aplikacija odvojena od 20 milijuna koje je Von der Leyen odmah „aktivirala“ za BiH, a čija se sudbina još ne zna. Također, ne zna se ni sudbina 10 milijuna eura koje je vlada Republike Hrvatske uplatila Vijeću ministara BiH, s obzirom ne to da vlast na državnoj razini gotovo da više i ne postoji i da je bilo kakva realizacija projekata, uključujući i onih prema EU, za sada upitna.
Prema gruboj procjeni, za sada je na raspolaganju oko 80 milijuna maraka za pogođena područja, a taj iznos će biti višestruko uvećan nakon povlačenja novca iz Fonda solidarnosti EU. Novac od donacija EU-a, hrvatske vlade, domaćih vlasti, dijaspore i pojedinačnih uplata, trebalo bi u međuvremenu postati operativan, kako stanovništvo ovih krajeva ne bi dočekalo zimu pod vedrim nebom. Zbog toga prosvjeduju dva puta tjedno tražeći od vlasti da im konačno pomognu i donesu konačnu odluku o tome je li Donja Jablanica sigurno mjesto za život.