Mala stvorenja, poznatija kao vilinski račići, godinama su bila zatvorena u debelom oklopu sve dok kišne oluje nisu potopile festival u Nevadi.
Rakovi su uočeni kako izlaze iz muljevitih jama, a počeli su polagati jaja još dok su sudionici festivala neuspješno pokušavali pobjeći iz poplavljene pustinje.
Ova stvorenja poznatija su i kao živi fosili jer slični oblici datiraju iz kambrijskog razdoblja, prije više od 500 milijuna godina. Pripadaju rodu Anostraca, a za razliku od račića koji spadaju u rod Decapoda, oni nemaju ljuske na glavi ni ispred prsa. Osim toga, većina vilinskih račića ima 11 pari nogu.
Pročitajte i ovo
Policija sve istražuje
VIDEO Zašto je Dejan vozio u suprotnom smjeru? Dramatična snimka pokrenula brojne teorije
Pročitajte i ovo
Brak tijekom rata
Olena Zelenska ogolila dušu: "Ne živimo zajedno. Trebam svog muža, a ne povijesnu osobu"
Imaju dva oka i jamičasti organ, treće oko uobičajeno među kukcima. Jamičasti organ pomaže im otkriti promjene svjetla kako bi izbjegli grabežljivce. Vilinski račići imaju kratak životni vijek - od dva do tri mjeseca.
Njihova jaja mogu u tlu ostati godinama prije nego se izlegnu.
Pročitajte i ovo
Završili iza rešetaka
Muškarac i žena bagerom oštetili Kineski zid: Trebao im je prečac pa su ga prokopali
Pročitajte i ovo
Biljna baza
Francuska zabranjuje neke nazive za hranu: Na popisu je 21 stavka
Izvorno su nastanjivali oceane, ali su ih predatori natjerali u plitka slatkovodna stajališta. Vrsta polaže jajašca na dno nekog suhog područja te ona ostaju neaktivna dok uvjeti ne budu pogodni za njihovo "buđenje"- a upravo to je omogućila kišna oluja ovog vikenda.