U objavi te očekivane odluke predstavnici Feda izrazili su skepsu prema izgledima za rast gospodarstva, što je dijelom posljedica i fiskalnog sukoba u Washingtonu koji je početkom listopada na 16 dana blokirao rad vladinih služba.
Novi makroekonomski podaci govorili su u prilog tome da će monetarna politika ostati nepromijenjena. U rujnu je potrošnja američkih kućanstava porasla, no na početku listopada povjerenje potrošača oštro je palo zbog prekida rada državnih službi.
Procjenjivalo se da američka središnja banka na kraju dvodnevnog sastanka u srijedu neće mijenjati program kupnje obveznica u mjesečnom iznosu od 85 milijarda dolara jer čeka svježe podatke koji će jasnije pokazati utjecaj proračunske blokade na gospodarstvo.
Pročitajte i ovo
CIJENA NOVCA
Europska središnja banka podigla kamatne stope za 0,5 posto
Centralnim bankama
Upozorenje stručnjaka: Digitalne valute ranjive su na cyber napade
>> Euro na najvećoj razini u posljednje dvije godine
Središnja je banka objavila i da je oporavak na tržištu nekretnina usporio, a izrazila je i frustriranost sporošću oporavka tržišta rada. Agencija ADP izvijestila je da je američki privatni sektor u listopadu otvorio 130.000 novih radnih mjesta, nešto manje nego su ekonomisti očekivali.
Uz to, u priopćenju je izražena i zabrinutost zbog mogućeg rasta troškova kredita i sugerirano je kako je sadašnja razina kamata zadovoljavajuća.
Američka središnja banka od kraja 2008. održava kamatne stope nadomak nuli, a u međuvremenu je u trima kampanjama kupnje obveznica svoju bilančnu imovinu učetverostručila za nešto više od 3.700 milijarda dolara. Tim kupnjama Fed želi dugoročne troškove kredita održati niskima. Kupnja obveznica podupire najveće svjetsko gospodarstvo i povećala je likvidnost na tržištima roba, uključujući i naftu, zadržavajući ujedno tečaj dolara prema ostalim valutama na nižoj razini. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook