Jedina osoba u Izraelu koja je nastradala u iranskom napadu u noći na nedjelju, sedmogodišnja djevojčica, i dalje je u životnoj opasnosti dan nakon napada te se nalazi u medicinskom centru Soroka u Beershebi.
Iz bolnice su objavili da je neimenovana djevojčica operirana zbog ozbiljne rane na glavi i sada se nalazi na pedijatrijskoj jedinici intenzivne njege. Djevojčica je ozlijeđena kada su šrapneli presretnutog balističkog projektila pali izravno na obiteljsku kuću u beduinskom gradu u blizini Arada u južnoj regiji Negev, piše Times of Israel.
Pročitajte i ovo
Ne žele eskalaciju
Američki predsjednik Joe Biden jasno poručio: "Nećemo sudjelovati ni u kakvoj izraelskoj protuofenzivi na Iran"
"Palo je na nas u kući oko 2 sata ujutro. Spavala je u kući i odmah smo je odvezli u bolnicu Soroka", rekao je otac djevojčice Mohammed.
Služba hitne pomoći Magen David Adom izvijestila je da je susrela automobil u kojem je bilo dijete, prebacila je u vozilo hitne pomoći i počela je liječiti na putu do bolnice.
Soroka je rekao da je još osam ljudi dovezeno s lakšim ozljedama, od kojih su neki, poput djevojčice, bili pogođeni gelerima. Ostali su ozlijeđeni dok su trčali u zaštićena područja, a troje ima akutnu tjeskobu.
Magen David Adom rekao je da su njegovi hitni medicinski tehničari i bolničari bili poslani tijekom napada na različite lokacije diljem zemlje i da su se pobrinuli za 31 žrtvu, od kojih su svi patili od simptoma tjeskobe ili ozljeda nastalih dok su tražili sklonište.
Pročitajte i ovo
Sukob na Bliskom istoku
VIDEO/FOTO Klizi li svijet u novi rat? Izrael će odgovoriti Iranu: ''Imamo planove za obranu i napad''
Prema glasnogovorniku Izraelskih obrambenih snaga kontraadmiralu Danielu Hagariju, protuzračna obrana presrela je 99 posto od 170 dronova, 30 krstarećih projektila i 120 balističkih projektila lansiranih na Izrael.
Nepriznata beduinska sela u Negevu uglavnom nemaju skloništa za rakete. Kada skloništa postoje, to su betonske strukture koje su donirale i podigle volonterske i organizacije civilnog društva.
Od uspostave Izraela 1948., vlasti su nastojale preseliti svoje većinom stočarske beduinske građane u sedam priznatih gradova u pokušaju da ih urbaniziraju. Ali mnogi beduini inzistiraju na svom pravu da ostanu gdje jesu, a njih oko 120.000 od ukupne beduinske populacije u Negevu koja broji 300.000 ljudi, živi u desecima nepriznatih sela raštrkanih diljem pustinjske regije.
Iako nije navedeno ime i točna lokacija naselja teško ozlijeđene djevojčice, čini se da se radilo o nepoznatom selu.
Od početka rata aktivisti su se obvezali osigurati 200 skloništa za rakete, no procjenjuje se da ih ukupno nedostaje 11.000.