Strategija predviđa intenzivnije uključivanje poljoprivrednika u suzbijanje tog invazivnog štetnika, napredniji sustav nadzora širenja biljnog nametnika ocijenjenog ozbiljnom globalnom prijetnjom, te prijedlog zabrane uvoza palmi promjera većeg od šest centimetara iz zahvaćenih zemalja.
Pročitajte i ovo
UN-ovo izvješće
Tajno izvješće otkrilo: Ova zemlja povećava zalihe obogaćenog urana, imaju dovoljno za nekoliko nuklearnih bombi
Nepravomoćna presuda
Timaritelj lavova prijetio ministru Berošu, stigla presuda: Evo koju je kaznu dobio
Poljoprivrednici su u nekim zemljama već uveli sistem upozoravanja i obavještavanja putem grupa preko aplikacija na pametnim telefonima, priopćila je UN-ova Agencija za hranu i poljoprivredu (FAO). "Crvena palmina pipa postala je globalna prijetnja čije suzbijanje zahtijeva globalnu strategiju", kazao je čelnik FAO-a Jose Graziano da Silva.
Nametnik, koji nema prirodnih neprijatelja, u protekla se tri desetljeća brzo proširio Bliskim istokom i Sjevernom Afrikom, uzrokujući gospodarske gubitke mjerene u milijunima dolara godišnje. Broj zahvaćenih zemalja dosad je premašio 60 zemalja svijeta, od Kariba do južne Europe, upozorava nadalje FAO, koji je ranije ovaj tjedan u Rimu bio domaćinom sastanka na kojemu su se okupili znanstvenici, stručnjaci za kontrolu širenja biljnih nametnika, te predstavnici poljoprivrednika i državni dužnosnici.
Odrasla ženka crvene palmine pipe liježe 200-300 jajašaca, iz kojih se razvijaju ličinke koje prodiru duboko u tkivo drveta, uništavajući ga iznutra. Napada 40 vrsta palmi, a najviše kokosovu palmu, datulju te Kanarsku datulju, simbol Kanarskih otoka. (Hina)