Bush je iz Bijele kuće, ujutro u 7 sati po lokalnom vremenu (13:00 CET), krenuo helikopterom do zračne baze Andrews, kraj Washingtona, odakle je predsjedničkim zrakoplovom Air Force One, nastavio let za Ljubljanu.
Pročitajte i ovo
Rušenje 'blizanaca'
SAD se sjeća: Amerikanci obilježavaju 11. obljetnicu napada koji je promijenio svijet
Stav nobelovca
Nadbiskup Tutu: Blairu i Bushu treba suditi za Irak
Osim svog posljednjeg sudjelovanja na summitu EU-SAD, Bush, kojem mandat istječe za manje od osam mjeseci, posjetit će Njemačku, Italiju, Vatikan, Francusku, Veliku Britaniju i Sjevernu Irsku.
U kratkoj izjavi uoči polaska na osmodnevnu europsku turneju - 9. do 16. lipnja - Bush je izrazio zabrinutost zbog gospodarskog stanja i rastućih cijene energije, ali i dugoročno povjerenje u američko gospodarstvo.
Također je naglasio da je jaki dolar u američkom ali i globalnom interesu.
"Govorit ću o našoj predanosti snažnom dolaru. Snažan dolar je naš nacionalni interes. To je i u interesu globalnog gospodarstva", rekao je Bush.
Kontinuirano slabljenje dolara jedan je od uzroka vrtoglavog rasta cijena nafte, koji znači sve teže opterećenje svjetskom gospodarstvu.
Rekavši kako su sve zemlje koje će posjetiti, angažirane u misiji ISAF-a u Afganistanu, američki je predsjednik najavio da će s europskim čelnicima razgovarati o nastavku tog angažmana, ocijenivši kako "još ima puno posla za obaviti".
Pritom je istaknuo da je dobru procjenu stanja u toj zemlji dobio od supruge Laure, koja je u nedjelju posjetila Afganistan i sastala se s predsjednikom Hamidom Karzaijem. Prva dama SAD-a, čiji je vanjskopolitički angažman sve intenzivniji kako se približava kraj Busheva mandata, danas će se pridružiti suprugu u Ljubljani.
Oproštajna europska turneja Georgea W. Busha, čijeg će nasljednika Amerikanci birati za pet mjeseci, posvećena je "jačanju transatlantskog partnerstva i trajnog prijateljstva zasnovanog na zajedničkim demokratskim vrijednostima", najavila je ranije Bijela kuća.
"Predsjednik će na summitu EU-SAD i na bilateralnim postajama puta, ohrabriti Europu da surađuje s SAD u nizu globalnih izazova. Na summitu će tražiti jačanje transatlantskog partnerstva koje promiče demokraciju, bori se protiv terorizma, sprječava proliferaciju, i djelotvorno se obraća globalnim promjenama i globalnoj trgovini", rekao je Bushev savjetnik za nacionalnu sigurnost Steven Hadley o europskoj turneji.
Bushev posjet poklapa se sa 60. godišnjicom Marshallova plana i Berlinskog zračnog mosta.
"Posjet će osvijetliti povijesnu ulogu SAD-a u potpori tranzicije podijeljene, gospodarski osiromašene Europe nakon Drugog svjetskog rata u prosperitetnu Europu koja je sve cjelovitija, slobodna i u miru", rekao je Hadley.
Predsjednik Bush razgovarat će s europskim čelnicima o tome kako najbolje spriječiti Iran da se domogne nuklearnog oružja, o multilateralnim i unilateralnim diplomatskim naporima, uključujući i nametanje oštrijih sankcija Iranu, kao i o novom prijedlogu tzv. EU3+3.
Na brifingu o Bushevu putu u Europu, Hadley je najavio da će na dnevnom redu razgovora predsjednika SAD-a s europskim domaćinima biti i "podrška demokraciji u Libanonu..., napretku izraelsko-palestinskog mirovnog procesa, te jačanju palestinskog sektora sigurnosti i projekata gospodarskog razvoja".
Kao teme Bushevih europskih razgovora, on je najavio i "ohrabrivanje demokratske Srbije da krene putem europske matice, kao i potporu neovisnom, multietničkom i demokratskom Kosovu" te podršku gruzijskom predsjedniku Mikhailu Sakashviliju i njegovim mirovnim inicijativama u Abhaziji.
Čelnici će razgovarati i o suradnji na učvršćenju demokracija u Afganistanu i Iraku i "borbi protiv zajedničkih neprijatelja i promicanju zajedničkih interesa u regiji", rekao je Hadley.
Također će se raspravljati o trima značajnim temama, koje će biti na dnevnom redu srpanjskog summita skupine najrazvijenijih zemalja G-8 u Japanu - angažiranju najvećih gospodarstava u borbi protiv klimatskih promjena, svjetskoj krizi s cijenama hrane i dovršetku kruga pregovora iz Dohe, u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
"Ne mislim da ćemo vidjeti neka dramatična priopćenja s ovog puta", rekao je Hadley, dodajući kako je cilj da se ostvare pomaci na nekim od navedenih pitanja.
Europski čelnici već gledaju na Busheva nasljednika, sljedećeg predsjednika SAD-a, kandidata republikanaca Johna McCaina ili demokrata Baracka Obamu, od kojeg očekuju da popravi sliku o SAD-u u inozemstvu, narušenu ratom u Iraku i drugim politikama sadašnje administracije, najavljuje u najavi Busheva posjeta Europi američki tisak.
Bushov posjet Njemačkoj prošao bez većeg publiciteta
Američki predsjednik George W. Bush dolazi u utorak navečer u kraći posjet Njemačkoj tijekom kojeg će se susresti s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a jedna od glavnih tema razgovora bit će zaštita klime, priopćeno je u ponedjeljak u Berlinu.
"U središtu bilateralnih razgovora stajat će vanjskopolitičke teme poput stanja na Bliskom istoku i u Iranu, ali i pitanja zaštite klime", izjavio je glasnogovornik njemačke vlade Thomas Steg.
On je naglasio da će se Merkel u razgovoru s američkim predsjednikom založiti za to da se na predstojećem summitu G8 u Japanu "konkretiziraju impulsi" s prošlogodišnjeg summita G8 u Njemačkoj, kada su se sudionici skupa složili oko potrebe smanjivanja emisije CO2 na polovicu do 2050. godine.
Posjet američkog predsjednika, koji je peti po redu i ujedno neslužbeno i posljednji posjet Georga W. Busha Njemačkoj u svojstvu predsjednika, odvijat će se, kako javljaju njemački mediji, u gotovo privatnom ozračju. Američki predsjednik i njegova supruga će odmah nakon slijetanja u berlinsku zračnu luku Tegel u utorak kasno poslijepodne helikopterom biti prebačeni u 60 kilometara udaljen gostinski objekt njemačke vlade, dvorac Meseberg, gdje na programu stoji večera s njemačkom kancelarkom i njezinim suprugom.
U srijedu prijepodne su predviđeni bilateralni razgovori dvoje čelnika, nakon čega američki predsjednik napušta Njemačku.
I mediji predstojeći posjet američkog predsjednika, za razliku od prethodnih, prate vrlo suzdržano, a izostat će i veći prosvjedi protivnika američke politike.
Promatrači procjenjuju da Angela Merkel pozivanjem Georga Busha u dvorac Meseberg želi naglasiti prijateljske odnose s američkim predsjednikom. Njemačko-američki odnosi su za vrijeme njezina prethodnika Gerharda Schroedera, zbog njemačke oštre kritike vanjskopolitičkog kursa Bushova kabineta, pali na najnižu razinu nakon drugog svjetskog rata. Angela Merkel je nakon dolaska na vlast kao jednu od najvažnijih vanjskopolitičkih zadaća navela ponovnu uspostavu prisnih odnosa s Washingtonom.
Njemačka politička javnost s distancom dočekuje posjet američkog predsjednika Njemačkoj, a mnogi komentari upućuju na predsjedničke izbore u SAD-u u studenom i nadu u bolje odnose s Washingtonom.
Koordinator njemačke vlade za američko-njemačke odnose Karsten Voigt je izrazio nadu da će od početka sljedeće godine u Bijelu kuću useliti predsjednik koji će biti "otvoreniji za suradnju" s partnerima i Ujedinjenim narodima.