'Došao sam u Srbiju s porukom da Sjedinjene Države žele unaprijediti suradnju sa Srbijom i s regijom te da želimo pomoći Srbiji da postane čimbenik stabilnosti u regiji', istaknuo je Biden na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s predsjednikom Tadićem.
Pročitajte i ovo
Oglasila se glasnogovornica
Je li ovo dokaz? Procurila knjiga posjetitelja Bijele kuće, jedno ime upada u oči
Presudu nije komentirao
Par sati nakon što mu je sin osuđen zbog oružja Biden održao govor o oružju
'Razgovarali smo o obnovi međusobnih odnosa i složili se da Srbija i SAD moraju pronaći način da se slože i oko nekih stvari oko kojih se ne slažu i riješiti nesuglasice, prije svega oko Kosova', kazao je američki potpredsjednik.
Biden je, međutim, naglasio kako SAD ne očekuju da Srbija prizna Kosovo te kako to nije uvjet za obnovu odnosa, no da očekuje da Srbija, zajedno s EU i drugim međunarodnim čimbenicima, nastavi tražiti pragmatična rješenja kako bi se poboljšao život svih građana Kosova.
'Mi ćemo i dalje ustrajati na tomu da Srbi na Kosovu dobiju najveću moguću zaštitu i jamstva za njihovu sigurnost. Zauzvrat, očekujemo da Srbija surađuje sa EU i ostalim međunarodnim čimbenicima u iznalaženju pragmatičnih rješenja koja će poboljšati živote svih ljudi na Kosovu, i Srba i Albanaca', kazao je Biden.
Tadić je također istaknuo da je Srbija, kao potpisnica Daytonskog sporazuma, jamac teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine i da se zalaže za rješenja koja su isključivo rezultat demokratskog sporazuma sva tri konstitutivna naroda - Srba, Bošnjaka i Hrvata.
Američki potpredsjednik izrazio je snažnu potporu SAD-a članstvu Srbije u Europskoj uniji te je istaknuo važnost uloge koju Srbija ima u regiji. 'Srbija je najvažnija za budućnost jugoistočne Europe, a regija ne može u cjelini napredovati ako Srbija ne igra konstruktivnu i vodeću ulogu', kazao je Biden. On je dodao kako očekuje da Srbija gradi mirne i dobre odnose sa svim svojim susjedima, zbog čega SAD vrlo cijene napore srbijanskog predsjednika za unapređenjem odnosa s Hrvatskom, Crnom Gorom i Makedonijom.
Vezano uz suradnju s Haškim tribunalom, Biden je rekao da SAD od Beograda očekuju da učini sve kako bi haaški optuženici bili uhićeni i predani tribunalu 'da bi se konačno zatvorilo to poglavlje u povijesti'. Srbijanski predsjednik Tadić izrazio je uvjerenost da razgovor s američkim potpredsjednikom može otvoriti novu etapu u formiranju američke politike prema Srbiji i Balkanu, koja će, kako je rekao, više nego do sada uzimati u obzir interese Srbije kao središnjeg čimbenika stabilnosti regije. 'Unatoč različitim stajalištima u pitanju Kosova, Srbija želi najbolje moguće partnerske odnose s Amerikom. Ima mnogo tema koje nas spajaju, koje sagledavamo na isti način i na kojima možemo surađivati', rekao je Tadić, dodavši da su to, prije svega, integracija Balkana u EU i borba protiv međunarodnog kriminala i terorizma.
Osim s Tadićem Biden je, u pratnji američkog izaslanstva, razgovarao i sa srbijanskim ministrima vanjskih poslova i obrane Vukom Jeremićem i Draganom Šutanovcem, a tijekom popodneva sastao se i s predsjednikom srbijanske vlade Mirkom Cvetkovićem. Boravak američkog potpredsjednika u Beogradu prati velik interes medija i najviše sigurnosne mjere, za koje su zadužene srbijanska policija i sigurnosne službe u suradnji s američkim sigurnosnim službama. Sigurnosne mjere podignute su na najvišu razinu, zabranjeni su svi javni skupovi, sportski događaji, te radovi na pojedinim javnim površinama.