Bolest koja je kasnije nazvana COVID-19 kineske su vlasti prvi put prijavile WHO-u 31. prosinca, a ranije se nije vjerovalo da se do siječnja širila Europom.
Pročitajte i ovo
Nisu im odobrili vize
Tim WHO-a nije uspio ući u Kinu da istraži porijeklo novog koronavirusa, čelnik organizacije: "Jako sam razočaran"
Sad je na 5000 dnevno
Broj oboljelih rapidno raste, iz WHO-a upozoravaju da povećanje broja smrtnih slučajeva tek slijedi
"Ovo daje potpuno novu sliku o svemu", rekao je glasnogovornik WHO-a Christian Lindmeier na brifingu UN-a u Ženevi pozivajući se na francuska izvješća.
"Otkrića pomažu u boljem razumijevanju potencijalnog širenja virusa COVID-19", kazao je te dodao da je "moguće da se otkriju dodatni raniji slučajevi" nakon ponovnog testiranja uzoraka.
Francuska bolnica koja je ponovno testirala stare uzorke pacijenata s upalom pluća otkrila je da je liječila muškarca koji je imao COVID-19 već 27. prosinca, gotovo mjesec dana prije nego što je francuska vlada potvrdila svoje prve slučajeve.
Lindmeier je potaknuo druge države da provjere podatke o slučajevima upale pluća neodređenog podrijetla krajem 2019. godine, rekavši da će to dati svijetu "novu i jasniju sliku" epidemije.
Upitan o podrijetlu virusa u Kini, Lindmeier je naglasio da je "zaista jako važno" to istražiti.
Američki državni tajnik Mike Pompeo tvrdi kako njegova zemlja ima "dokaze" da je novi koronavirus potekao iz laboratorija u Wuhanu u Kini, iako su znanstvenici rekli da je bolest životinjskog podrijetla.
"Zbog toga će možda biti potrebne dodatne misije ili misija (u Kinu)", rekao je Lindmeier.
Vodeći stručnjak WHO-a dr. Mike Ryan rekao je u ponedjeljak da je čelnik te organizacije postavio to pitanje "na najvišoj razini" u siječnju za vrijeme misije WHO-a u Kini. (Hina)