U Hrvatskoj su potvrđena 23 nova slučaja zaraze koronavirusom, a ukupan broj popeo se na 1814 zaraženih. Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da prosječna dob oboljelih 50 godina. Ozdravilo je ukupno 600 ljudi.
Pročitajte i ovo
Nove mjere za dvije županije
Capak: "Šest osoba greškom je dobilo drugu dozu različitog proizvođača." Otkrio jesu li imali posljedice
2362 nova slučaja, 29 umrlih
Sve teža situacija s koronom: "Ne isključujem uvođenje strožih mjera za cijelu zemlju"
Beroš je kazao da je u Osijeku preminula 47-godišnjakinja sa značajnim komorbiditetom, a ukupno je zabilježeno je 36 smrtnih slučajeva. Ministar je otkrio i da je preminula žena bila kronična bolesnica. Na respiratoru je 30 osoba, a hospitalizirano je 300 pacijenata.
Markotić: Svi moraju vježbati korištenje opreme
Na pitanje jesu li za djelatnike domova za umirovljenike održane edukacije za korištenje zaštitne opreme, ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da se tijekom epidemije ebole na stranicama HZJZ-a objavio video koji pokazuje kako se oblači i skida zaštitna oprema, a taj je film ponovno aktualiziran u veljači ove godine.
''Isto tako snimili smo i filmić za uzimanje brisova. Rekli smo i da ako netko ima pitanja, može se javiti Zavodu za javno zdravstvo. Konkretno, znam da je Zavod za javno zdravstvo 'Andrija Štampar' u Zagrebu održao edukaciju. Za druge ne znam, ali možemo i to provjeriti'', rekao je Capak.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti ''Dr. Fran Mihaljević'' Alemka Markotić istaknula je da postoji puno videomaterijala koji prikazuje kako se koristi zaštitna oprema. ''Svi koji to koriste moraju vježbati, više se puta skinuti i obući kako bi stekli neku sigurnost'', rekla je Markotić.
O onkološkim bolesnicima
Osvrnula se i na pronalazak cjepiva za koronavirus. ''Relevantno je da na stranici WHO-a imate 44 institucije koje razvijaju cjepiva. Tko će od njih otići najdalje i kako, to ćemo vidjeti'', kaže Alemka Markotić.
Kada je riječ o primanju kemoterapije za onkološke pacijente, Beroš kaže da je i do njega došao glas o tome da onkološki pacijenti imaju fiksne termine, a zatim satima čekaju u bolničkim hodnicima u kojima se ne pridržavaju mjere socijalne distance.
"Ćorušić (ravnatelj KBC-a Zagreb, op.a.) mi je rekao da je komoditet smanjen, ali da se liste čekanja ne produljuju. Problem je što u Zagreb stižu onkološki bolesnici iz cijele zemlje. Nije moguće reorganizirati se tako da nema čekanja, to moram priznati. S druge strane, ne mogu tolerirati da nema fizičke distance", rekao je Beroš.
Božinović: Počet ćemo s popuštanjem mjera
Načelnik nacionalnog stožera Davor Božinović rekao je da većina propisanih mjera istječe 19. travnja, no neke od njih morat će se produžiti.
''Izvjesno je da će se veći dio onoga što je propisano produžiti, no izvjesno je i da ćemo promišljeno krenuti u popuštanje mjera. Svako popuštanje nosi određeni rizik, moramo pratiti rezultat popuštanja mjera - hoće li se to odnositi na povećanje broja oboljelih'', kaže Božinović.
Ministar Vili Beroš poručio je da je mali broj novooboljelih takav zahvaljujući mjerama Nacionalnog stožera i građanima koji ih se pridržavaju. ''One su tu s vrlo određenim i jasnim ciljem, rezultate zasad imamo, pa molim sve da još ustrajemo na ovom putu jer u svakom trenutku situacija se može pogoršati'', zaključio je ministar zdravstva.