U svijetu je broj ljudi zaraženih koronavirusom u subotu premašio 23 milijuna, dok je broj preminulih porastao na 800 tisuća, a slučajevi zaraze tim virusom zabilježeni su u 210 zemalja i teritorija od kada je otkriven prvi slučaj u prosincu 2019. u Kini, objavio je Reuters.
Pročitajte i ovo
Crne brojke ponovno rastu
Broj umrlih od koronavirusa u svijetu prešao tri milijuna, WHO upozorava: "Pandemija je došla do kritične točke"
Loše brojke i diljem Europe
Korona hara Balkanom: Crnogorski ugostitelji najavili protivljenje mjerama, Srbija uvela drakonske kazne za kršitelje
Po broju prijavljenih slučajeva zaraze i smrtnosti SAD je na prvom mjestu, a na drugom Brazil, čije je ministarstvo zdravlja u subotu izvijestilo o nešto malo više od 50 tisuća potvrđenih novih slučajeva zaraze koronavirusom.
Time je ukupan broj zaraženih u toj zemlji dosegnuo gotovo 3,6 milijuna, dok se broj preminulih povećao za 892, na ukupnih 114 250 do sada.
Na trećem mjestu u svijetu po broju zaraženih i preminulih od posljedica koronavirusa je Indija, potom slijede Rusija, Južna Afrika, Peru i Meksiko, gdje je u subotu broj ukupnih smrtnih slučajeva od koronavirusa prešao 60 tisuća.
Meksičko ministarstvo zdravstvo u subotu je izvijestilo o 6.482 novih potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom i 644 smrtnih slučajeva, čime su ukupne brojke zaraženih u toj zemlji porasle na više od 556 tisuća, a umrlih na više od 60,2 tisuće.
Vlada je priopćila i kako je stvarni broj zaraženih u Meksiku vjerojatno i znatno veći od potvrđenih slučajeva.
Svijet se priprema za drugi val
Zemlje poput Južne Koreje u nedjelju su se odlučile za nove, strože mjere protiv COVID-19, zatvarajući plaže i restorane kako bi pokušale izbjeći drugi val, dok se u nekim drugim zemljama kao uzrok mogućeg drugog vala označava povratak s godišnjih odmora.
Seul je na čitavom svojem teritoriju od nedjelje uveo restrikcije koje su već na snazi u glavnom gradu, od sportskih susreta u zatvorenom do zatvaranja muzeja. Odluka je donesena nakon što je zemlja koja se zahvaljujući testiranju i brzom pronalaženju kontakata uspjela dobro othrvati prvom valu, registrirala više od 300 slučajeva dva dana zaredom, najviše od ožujka.
"U vrlo smo osjetljivoj fazi koja bi mogla biti početak drugog vala u zemlji", rekao je ministar zdravstva Park Neung-hoo u subotu.
U Europi je također prisutan strah od drugog vala, poglavito u Italiji koja je bila jedna od najpogođenijih zemalja u prvom.
Područje Rima registriralo je rekordan broj u 24 sata od početka pandemije od kojih je većina vezana uz povratak s odmora. Upire se prstorm na povratnike sa Sardinije koja je bila pošteđena u prvom valu, ali na kojoj su dolasci i odlasci neopreznih turista doprinijeli širenju virusa.
U svjetlu te situacije, predsjednik regije Lacio Nicola Zingaretti zatražio je uvođenje "hitnih kontrola na mjestima iskrcaja" s otoka.
I u Njemačkoj je broj novih zaraza narastao zadnjih dana, zbog masovnog povratka turista koji su proveli praznike u rizičnim područjima. Broj potvrđenih slučajeva u nedjelju - nova 782 - manji je nego prethodnog dana kada je bilo registrirano preko dvije tisuće novozaraženih, 2034.
Posljednji je put broj novozaraženih u zemlji bio viši od toga 25. travnja, kada je evidentirano 2055 novih slučajeva infekcije.
U Irskoj su vlasti ovaj tjedan odlučile osnažiti mjere o okupljanjima, pa je sada najveći broj dopuštenih osoba šest.
U toj se zemlji, kao i u ostatku Europe, vlasti pripremaju za novu školsku godinu, dok Svjetska zdravstvena organizacija preporuča nošenje maske za svu djelu iznad 12 godina, u svim situacijama u kojima ju nose i odrasli.
Francuska je nametnula sustavno nošenje masku u razredima.
"Nalazimo se u rizičnoj situaciji", rekao je ministar zdravstva Olivier Véran u razgovoru za list Journal du Dimanche, ističući strahove da bi mladi mogli prenijeti bolest starijima i osjetljivijima.
"Epidemija se nikad nije zaustavila, ona je samo bila kontrolirana u vrijeme karantene", rekao je.
Latinska Amerika i Karibi imaju više od 255.000 umrlih. Više od polovice umrlih na planeti bilježe četiri zemlje: SAD, Brazil, Meksiko i Indija.
U Indiji je broj zaraženih prešao u nedjelju 3 milijuna. Ta zemlja od 1.3 milijarde stanovnika ima 3,044.940 zaraženih sa 69.239 novih slučajeva u 24 sata. Posljednji milijun zaraženih Indija je zabilježila u samo 16 dana, a prošli u 21 dan, brže nego SAD ili Brazil.
Indija zadnjih 18 dana ima najviši broj novozaraženih dnevno u svijetu.