Zmija u riječkom naselju Krnjevo iznenadila je mnoge. Savjesni građani nisu je ubili, predali su je vatrogascima. 'Rekao je gospodin iz vatrogasaca da će je odnijeti negdje u šumu i da će ju tamo pustiti na miru da svoj život ima do kraja', rekao je Tomislav Pantalon.
Pročitajte i ovo
U velikom porastu
Stručnjaci upozoravaju na bolest koju prenose sitne životinje raširene i u Hrvatskoj: Nalik je malariji, a za neke može biti i smrtonosna
Ugriz krpelja
Sezona je opasnih krvopija: Ove godine zabilježena već četiri slučaja lajmske bolesti
Za stručnjake koji se bave zmijama bjelouška u gradu i nije neko iznenađenje. 'Zmije su takva skupina koja jednostavno, ako postoji dovoljno hrane i postoji sklonište, one će se također znači naseliti', rekao je Dušan Jelić iz Državnog zavoda za zaštitu prirode.
>> VIDEO: Zmija dulja od metra mu se uselila u automobil
Većina zmija u Hrvatskoj nisu otrovnice. No, zbog uboda puno manjeg krpelja jedan je Riječanin završio u bolnici s lakšim tipom meningitisa. 'Najčešće se radi o blagoj kliničkoj slici, što znači blagi simptomi upale moždane ovojnice u smislu povraćanja, glavobolje kočenja šije', rekla je epidemiologica mr.sci. Đana Pahor.
Kako biste mogućnost ugriza zmije i uboda krpelja smanjili na minimum stručnjaci preporučuju visoku obuću, dugu odjeću i po mogućnosti upotrijebiti sredstvo protiv uboda insekata. Ukoliko imate kućnog ljubimca preporuka je i njega tretirati jer su oni najčešći prijenosnici krpelja.
'Vrlo je značajno reći da te ampule traju 20, 30 dana. Ljudi stave pa misle da traje cijelu sezonu, onda obično bude problema s tim', rekao je veterinar mr.sci. Sanjin Polić. Krpelji su sve otporniji pa nakon izleta u prirodu obavezno pregledajte kućnog ljubimca, ali i sebe. Krpelji se mogu sakriti i na najskrovitija mjesta ljudskoga tijela.