Ekran se sastoji od transparentnog polimera u koji su ugrađene nanočestice koje selektivno raspršuju ciljanu valnu dužinu projiciranog svjetla, ali puštaju druge valne dužine svjetlosti da prolaze.
Pročitajte i ovo
Emoji zamjenjuju tekst – što je sljedeće?
Imamo puno talentiranih učenika
Uručeni Nagrada Soljačić i priznanja MZO učenicima za najbolji uspjeh na državnoj maturi
Transparentni zasloni već se koriste na razne načine, kao na primjer za prikazivanje podataka na vjetrobranu automobila ili zrakoplova tako da vozači i dalje mogu gledati kroz staklo.
Za takve je zaslone razvijeno više tehnologija, no svaka ima određene nedostatke, objašnjava se u radu koji je objavljen u časopisu Nature Communications.
Zadovoljna Mayer: Yahoo ispred Googlea, Microsofta i Facebooka
U slučaju zaslona Soljačića i suradnika, ekran se sastoji od transparentnog polimera u koji su ugrađene nanočestice koje selektivno raspršuju ciljanu valnu dužinu projiciranog svjetla, ali puštaju druge valne dužine svjetlosti da prolaze, čime se osigurava prozirnost.
Znanstvenici tvrde da su ovakvi zasloni jednostavni za proizvodnju i jeftini (predstavljeni primjerak izrađen je za manje od 10 dolara), a kut iz kojeg ih se može promatrati je širok, za razliku od nekih drugih sličnih sustava. (Agencija VLM)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook