"Dosad se javilo 124.040 osoba kako bi reguliralo svoj status osiguranika, a konačan broj bit će poznat u petak", potvrdio je za Hinu glasnogovornik Zavoda Nenad Korkut.
Naime, od 1. travnja na snagu su stupile izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koje propisuju nezaposlenim osobama obvezu provjere njihova statusa ako su imale prebivalište ili stalni boravak u Hrvatskoj.
Ako se osobno ne jave HZZO-u zaključno s 29. lipnjem, a potom jednom u tri mjeseca, HZZO će ih odjaviti iz obveznoga zdravstvenog osiguranja po službenoj dužnosti bez donošenja rješenja.
Drugim riječima, ostat će bez zdravstvenog osiguranja.
Pročitajte i ovo
10 godina članstva
Što je Europska unija donijela mladima? Euri im i nisu baš sjeli, a muči ih i još jedan problem
Procjene iznesene u medijima su da zdravstveno osiguranje ima barem 260.000 osiguranika više nego što je stanovnika u Hrvatskoj, a prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, trenutačno su u Hrvatskoj registrirane 97.774 nezaposlene osobe.
Zbog provjere statusa HZZO-u su se dužne javiti osobe kojima prestaje radni odnos, one koje su završile školsku godinu ili navršile 18 godina, kao i osobe nakon prijevremenog prestanka služenja vojnog roka, otpuštanja iz ustanove za izvršenje kaznene ili nakon liječenja.
Nakon prve provjere statusa te će se osobe i dalje morati osobno javljati u HZZO jednom u tri mjeseca radi daljnje redovite provjere okolnosti na temelju kojih im je utvrđen status, osim za vrijeme kad se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Pročitajte i ovo
Sezona se zahuktava
Je li Hrvatska puna ili prazna, tko se žali, a tko je zadovoljan? "Ja ne znam kada sam bio na sladoledu"
Osigurane osobe koje su na dan stupanja na snagu Zakona imale prijavljen privremeni odlazak izvan Hrvatske taj status zadržavaju najduže 90 dana od dana njegova stupanja na snagu te će ih HZZO istekom toga roka odjaviti iz obveznoga zdravstvenog osiguranja po službenoj dužnosti i bez donošenja rješenja.