Potpredsjednik Vlade Davor Božinović i načelnik uprave za granicu (MUP) Zoran Ničeno obratili su se javnosti nakon što su se pojavile informacije kako Njemačka planira pojačane deportacije tražitelja zahtjeva za azilom koji su u zemlju došli preko neke druge članice Europske unije pa tako i u Hrvatsku.
"Kad govorimo o povratcima u Hrvatsku tražitelja međunarodne zaštite Njemačka je u ovoj godini najavila 1519 osoba u povratku, a vratilo se njih 401. Sa njemačkom stranom imamo dogovor do kraja godine povratak još 182 osoba. No, očekujem da će se u Hrvatsku vratiti ne više od pedesetak osoba. A brojke o kojima se govori u medijima su svjedočanstvo nefunkcioniranja uredbe Dublin III koja je pisana za neke druge okolnosti i neka druga vremena", rekao je Božinović na početku te dodao:
"Od početka migrantske krize u Hrvatsku se vratilo, uključujući i podatke od ove godine, sve skupa oko 3500 osoba. Ove godine do 30. rujna u Hrvatsku se vratilo 1157 osoba, a od toga čarter letovima oko 70 posto. Kad govorimo o tome treba napomenuti da smo ove godine 6958 osoba vratili iz RH kroz sustav readmisija sa susjednim državama."
"Hrvatska nije, niti neće postati hot spot. Mislim da je jutrošnji broj migranata u Hrvatskoj oko 650. A policija je ove godine uhvatila skoro 300 krijumčara migranata", dodaje ministar i kaže kako država ima plan kad je riječ o migrantima.
"Mi imamo planove, ti planovi se razlikuju po kategorijama pritiska od 1000 do 2000 ljudi. Međutim taj broj će zavisiti od toga koliko smo efikasni na vanjskoj granici RH. Ove godine smo spustili broj na 60 posto nelegalnih ulazaka. Pitanje opremanja vanjskih granica nije završilo, a idući tjedan ćemo imati sastanak s novim povjerenikom gdje mi dolazimo s konkretnoim planovima investiranja u vanjsku granicu RH", kazao je.
Davor Božinović
Foto:
Damjan Tadic/Cropix
Božinović je rekao i da manji broj avionima kao turisti dolaze avionom u Sarajevo ili Beograd i onda dolaze blizu granice te pokušavaju organizirati svoj ilegalni prelazak u Hrvatsku. No kaže kako je za puno veći broj migranata neka druga država bila prva EU zemlja u koju su ušli te je dodao da se najčešće radi o Grčkoj, Bugarskoj i Rumunjskoj.
Novinari su ga pitali i konkretan broj migranata koji se može očekivati do kraja ove godine i do lipnja 2025.
"Do kraja ove godine 182 osobe, do lipnja 526 osoba, uključujući ovih 182, bilo da će doći komercijalnim ili čarter letovima. Iz prakse taj broj obično bude trećina onoga što se najavi", kazao je.
Upitan je i što se događa s tih 400-tinjak ljudi koji su se vratili avionima.
"Mi, ako je jasno da je Hrvatska prva EU zemlja u koju se ušli, takve zahtjeve prihvaćamo. Nakon što slete, nudi im se mogućnost da odu u prihvatni centar Porin, eventualno podnesu novi zahtjev za azilom. Oni imaju punu slobodu kretanja. To je obično jedini kontakt koji imamo s njima. Porin u svakom trenutku može odgovoriti zahtjevima koje imamo. Kada govorimo o tim osobama koji se vraćaju sa zrakoplovima. To je na letu najviše 20 osoba. Onda imate jedan, dva komercijalnim letovima", izjavio je Božinović.
I šef Uprave za granicu Ničeno rekao je da je "sve ovo zloupotreba sustava azila". Rekao je da migranti odmah zatraže azil, a neki odmah rezerviraju unutarnje letove EU da brzo bez kontrole dođu u Njemačku ili druge zemlje.
Zoran Ničeno
Foto:
Damjan Tadic/Cropix
Ministar Božinović rekao je da je ove godine hrvatska policija na granici spriječila 70.000 prelazaka s time da neki više puta pokušavaju prijeći granicu.
"Suspektne osobe, koje potencijalno ugrožavaju javnu ili nacionalnu sigurnost, među kojima su one kod kojih se sumnja na ekstremističko djelovanje, smještaju se u Ježevo gdje su zatvorene do dovršetka postupka u azilu", kaže.
Ničeno je dodao da se u pravilu takvi zahtjevi za azil odbijaju i da se onda te osobe deportiraju iz Hrvatske.
"Na godišnjoj razini je to 25 do 30 osoba", kazao je.
Podsjetimo, pozivajući se na Bavarsku službu za azil i povratak migranata, Deutsche Welle je objavio da je između 1. siječnja 2023. i 30. rujna 2024. iz Bavarske poletjelo ukupno pet charter-letova u smjeru Hrvatske s ukupno 21 protjeranom osobom.
Njemačka je prema podacima Saveznog ureda za migracije i izbjeglice Hrvatskoj tijekom 2023. poslala 16.704 zahtjeva za prihvatom izbjeglica u sklopu tzv. Dublin III uredbe kojom je dogovoreno da je za podnositelje zahtjeva za azilom odgovrana ona članica u kojoj je podnositelj stupio na tlo Europske unije.
Bavarska služba za azil i povratak migranata je na svojoj stranici priopćila kako je 13. studenog iz Munchena za Zagreb poletio charter s 15 osoba koje su u Hrvatsku vraćene na temelju Dublin III uredbe. Pritom se, kako se navodi, radi o državljanima Sirije, Afganistana, Turske, Jordana i Irana.
Među protjeranima se nalazila i jedna osoba koja je već višestruko osuđivana zbog ilegalnog ulaska u Njemačku.
Bavarska služba se u priopćenju "izričito zahvaljuje" svom državama i službama za "glatku i uspješnu" suradnju.
Hrvatski i bavarski ministri unutarnjih poslova Davor Božinović i Joachim Herrmann su prilikom susreta krajem kolovoza u Muenchenu govorili i o potrebi smanjenja ilegalnih ulaska u Europsku uniju.
Pročitajte i ovo
TRAŽE SE POČINITELJI
Sin zadarskog pjevača ubijen u Ekvadoru: Brutalno ustrijeljen nasred ulice
Pročitajte i ovo
uredba Dublin III
Njemačka u Hrvatsku želi deportirati 16.000 migranata: Prvi avioni već su stigli