Poslodavci više neće imati povlasticu da su oslobođeni od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje prilikom zapošljavanja mlađih od 30 godina.
"Zadržite nam tu mjeru", zavapila je Marija Kušić, vlasnica Agencije za računovodstvo i savjetovanje, a ima, kaže, više razloga za to. Na primjeru jedne plaće pokazala je koliko joj kao poslodavcu ta mjera znači.
"Ako je to osoba s višom spremom, onda je bruto 1170 eura, što znači da ja sad ne moram dati 193 eura. To se možda čini mali iznos, ali kad to pomnožite sa 60 mjeseci, to je onda 11.583 eura za 60 mjeseci. Za pet godina", kazala je Kušić.
Za nekoga sa srednjom stručnom spremom to bi bilo 9266 eura za pet godina.
"Radnik prvo neće biti oštećen. Međutim, bit će kasnije u tijeku godine oštećen jer mu sukladno rastu troškova života neću moći povećati plaću koliko sam planirala jer sam morala ovdje izdvojiti za zdravstveno osiguranje", tvrdi Kušić i dodaje da se s obzirom na to da je u Slavoniji treba dati sve od sebe da se mlade i zadrži.
Vlada olakšicu planira ukidati postupno. Procjena je da bi ukidanjem povlastice tijekom četiri-pet godina na trošak poslodavaca došlo oko 400 milijuna eura.
"To je otprilike dva puta više nego što se ukupno oslobađa kroz ostale porezne izmjene na porez na dohodak, tako da zapravo ako gledamo duže razdoblje, onda se dobar dio ovih olakšica poništava time", izjavio je Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a.
Ukidanje znači i gubitak konkurentnosti u plaćama, tvrde u Udruzi Glas poduzetnika (UGP). "Poduzetnicima je i ovako teško naći mlade i kvalitetne zaposlenike, a ovim ukidanjem to će utjecati na kvalitetu zaposlenika u nekim sektorima", izjavila je Branka Prišlić, glavna tajnica UGP-a.
I mladi imaju svoje mišljenje. "Naravno da mi je prošlo kroz glavu da bi mi se mogla smanjiti plaća. Međutim, mislim da neće i da će se to odraziti više na poslodavce i da će oni radije zaposliti osobe s iskustvom nego mlade osobe bez iskustva jer im je ionako trošak jednak", izjavio je Luka Juričinec, voditelj ljudskih potencijala u IT tvrtki.
"To je korak unatrag jer mislim da će smanjiti mogućnosti mladih u zapošljavanju, imat će sve manje prilika", izjavila je Mia Radanović, voditelj ureda u IT tvrtki.
To je vrlo važna demografska mjera, poručuju iz HUP-a. "Ako urušavamo neku domaću komponentu tržišta rada, bojim se da jednog dana možemo biti samo ovisniji o uvozu radne snage", upozorava Stojić.
Vladin potez podebljat će budžet HZZO-a za 80 milijuna eura samo u idućoj godini. Hoće li se razmotriti što kažu poslodavci i zadržati mjera, Dnevnik Nove TV pitao je Ministarstvo financija. Konkretan odgovor na pitanje nije stigao, kažu tek da će konačan prijedlog Zakona sljedeći tjedan biti utvrđen na Vladi.
Pročitajte i ovo
Turistička destinacija
Turisti popili besplatno piće, a onda satima povraćali krv: Osmero ljudi privedeno na ispitivanje
Pročitajte i ovo
Irena Hrstić
Kakvo će biti stanje u zdravstvu dolaskom nove ministrice? Evo kako ste odgovorili