Unatoč rastu plaća, životni troškovi i dalje su izrazito veliki: Dnevnik Nove TV otkriva koliko novaca na kraju mjeseca ostane prosječnom Hrvatu, a koliko Austrijancu
Piše Dino Goleš/DNEVNIK.hr,
10. studenoga 2024. @ 21:37
I dok gospodarstvo strelovito raste, životni standard time se ne može pohvaliti. Premda su ove godine i plaće rasle na povijesnim razinama, sve to i dalje prate izrazito visoki troškovi. Šokirat će vas zato koliko novca na kraju mjeseca ostane prosječnom Hrvatu, a koliko primjerice Austrijancu.
Podijelite
Zagrebu strani mediji često tepaju da je Beč u malom. Pa iako nam gospodarstvo strelovito raste, po standardu građana čini se da smo mi daleko od Beča.
Krenimo od prosječnih plaća. Ona u Zagrebu iznosi 1525 eura, a u Beču 2849. Za oko odmah upada razlika od 1324 eura što je približno jedna prosječna plaća u Hrvatskoj.
"S tim da je u Austriji još jedan veliki plus što se uz redovne mjesečne plaće dobivaju 13 i 14 plaća svake godine", rekla je Iva Govorčinović.
U analizu troškova krenut ćemo od stanarine. Cijena najma prosječnog
dvosobnog stana u Zagrebu je 900 eura, a u Beču - 1300 eura. Prosječne 160 naspram 308 eura u Beču. Od jedne plaće – Bečaninu tako ostane 1200 eura,
Zagrepčaninu 465.
Europski standard u Hrvatskoj - 3Foto:
DNEVNIK.hr
"Nije isti rang, ali stalno iz godine u godinu je bolje na neki način", rekao je Dejan iz Zagreba.
"Evo ja radim za minimalac i ne ostane mi 400 eura", rekla je Jadranka iz Zagreba.
"Završila sam fakultet, sada radim u struci i ne osjećam se kao da sam nešto postigla u tom smislu, kao da mi se to isplatilo", rekla je Ana iz Zagreba.
Isplati li se u trgovinu u Austriju ili Hrvatsku? Usporedili smo aktulane kataloge iste trgovine.
Kilogram cijelog pileta kod nas 3.18, kod njih 3 i pol eura. 50-ak centi u Hrvatskoj je jeftinije i miješano mljeveno meso, ali je primjerice ista kava jeftinija i 3 i pol eura za isto pakiranje.
"Mlijeko i mlječne prerađevine su dosta skuplje u Hrvatskoj u odnosu na Austriju, ali isto tako sam vidjela da su meso i mesne prerađevine jeftinije u odnosu na Austriju", objasnila je Govorčinović.
Europski standard u Hrvatskoj - 1Foto:
DNEVNIK.hr
Na neprehrambenim proizvodima razlika su još veća. Isti dezodorans u Hrvatskoj je jefitniji euro i pol, ali su primjerice iste tablete za suđe i veliki paket pelena u Austriji i dvostruko jeftiniji.
Gorivo je zato tamo 10 centi skuplje za litru dizela, eurosuper je na istoj razini. Cijene kino ulaznica za isti film u istom lancu kina skuplje su i 65 posto, a skuplji je i ručak izvan kuće.
"Restorani su skuplji, neke namirnice su skuplje, ali imaš veću plaću. A u Hrvatskoj imaš manju plaću i svakako ti je sve skuplje", rekla je Govorčinović.
Možda i najbolji pokazatelj je statistika Eurostata prema kojoj se lani 66 posto Hrvata izjasnilo da ima poteškoća s podmirivanjem svojih mjesečnih obveza, odnosno da teško sklapa kraj s krajem. U Austriji je taj postotak 35 posto.
Kad se sve zbroji i oduzme - prema neprofitnoj organizaciji Cost of living, obitelji za malo bolji život sa stanarinom u Beču treba 4756 eura na mjesec, u Zagrebu
gotovo 3000 eura. Kad se zbroje dvije plaće, Austrijskoj obitelji na kraju mjeseca ostaje 942 eura, a Hrvatskoj niti 100.