Brinu nas cijene hrane - poručio je ministar financija Marko Primorac nakon što je Državni zavod za statistiku objavio kraj usporavanja inflacije. Hrvatska je u listopadu ponovno među inflacijskim rekorderima u Europi.
Podijelite
U studenom je inflacija u Hrvatskoj opet krenula ubrzavati. Pa sada maloprodajne cijene rastu osjetno brže nego u ostatku eurozone. Nakon svih poteza koje su dosad povukli, iz Vlade šalju poruku.
"Procjena Ministarstva financija je da će do kraja godine ostati na oko tri posto. Apeliramo na sve da vode računa o politici cijena, jer to utječe na kvalitetu i standard života naših sugrađana", poručio je premijer Andrej Plenković.
Prema podacima Eurostata, stopa inflacije u Hrvatskoj treća je u Eurozoni: Prva je Belgija s godišnjim rastom cijena od 4,7 posto, slijedi Estonija sa 4,5 posto, a u Hrvatskoj su cijene ovog listopada u odnosu na prošlogodišnji bile veće za 3,5 posto, što je značajno više od prosjeka cijele eurozone koja je na dva posto.
"Povećane cijene, posebno prehrambenih namirnica, a o tome često govorimo, su nešto što nas zabrinjava i kontinuirano apeliramo na sve dionike u proizvodno-prodajnom lancu da društveno odgovorno utvrđuju te cijene", rekao je ministar financija Marko Primorac.
Jer upravo su usluge i cijene hrane u najvećoj mjeri utjecale na ovakvu stopu inflacije, u nešto malo manjoj industrijski neprehrambeni proizvodi. Ministar ipak podsjeća i na činjenicu da je prošle godine stopa inflacije bila nešto niža od očekivanja, što se odrazilo na ovogodišnje mjerenje te ne vjeruje da će sitaucija izmaknuti kontroli.
"Ako imate gospodarski rast četiri puta veći, a rastu pridonose investicije i potrošnja, to znači da je povećana i potražnja za dobrima i uslugama. Pa onda zbog toga dolazi i do blagog povećanja cijena - možda većega, nešto većega u odnosu na ostale države članice Europske unije, odnosno Eurozone", rekao je Primorac.
Stručnjaci iz redova oporbe podsjećaju da je inflacija u Hrvatskoj vrlo često veća nego u državama u kojima je gospodarska situacija vrlo slična Hrvatskoj.
"Očigledno je da nešto u tim tržišnim strukturama, kada je riječ o tržištu hrane, ne funkcionira onako kako bi trebalo funkcionirati. Mi ustvari odstupamo od ostatka Europe i očigledno je potrebno povući neke poteze kako bi se riješili problemi u tom sektoru poslovanja", rekao je Josip Tica.
A iako u četvrtak nisu imali službenih reakcija, iz Udruge trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca poručuju kako su dosada u nekoliko navrata objašnjavali visine marži u Hrvatskoj, odnosno nemogućnosti da se oko toga išta promijeni.
A kako su na najnovije podatke o inflaciji reagirali građani provjerio je novinar Dnevnika Nove TV Ivan Krznarić.
"Ono što je bilo 70 kuna, sad je 12 eura. Vlada je kriva za to, tko bi bio drugi", rekla je Zrinka.
"Kao osoba koja trenutno ne radi, radi samo supurg, mi to debelo osjetimo na našem kućnom budžetu. Na hrani prije svega najviše vidimo porast cijena", rekla je Ana.
"Kutija od 10 jaja je koštala 10 kuna, a sad kutija od 10 jaja dođe minimalno 2.5 eura, a po toj cijeni obično taj dio police bude prazan", rekla je Snježana.
"Vi kad odete na tržnicu onda primjetite da je iz tjedna u tjedan povećanje za 20, 30, 50 centi", rekao je Damir i dodao da se taj problem teško može riješiti, jedino povećanjem plaća i mirovina.