Na dojavu austrijske organizacije Waldrappteam, odmah je reagirala udruga BIOM u suradnji s predstavnicima Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Dubrovačko-neretvanske županije.
Nakon dolaska na teren u delti Neretve u blizini Opuzena, djelatnici su primijetili mrtvo tijelo ženke ćelavog ibisa. Sumnja se da je uzrok smrti nastreljivanje ili neki drugi oblik fizičkog ozljeđivanja. Također, postoji i sumnja da je ptica otrovana.
Prirodna smrt malo je vjerojatna jer toga dana nije bilo vremenskih nepogoda koje bi mogle usmrtiti pticu. Tijelo je poslano na analizu u Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu.
"U aktualnom slučaju, ćelavi ibis Gipsy se, prema podacima sa satelitskog odašiljača, normalno kretao između noćilišta i hranilišta i čak odletio do otoka Šipana i nazad dan prije smrti. Takva aktivnost upućuje na zdravu pticu koja je nasilno nastradala. Ptica koja umire prirodnom smrću prije uginuća smanji svoje kretanje i često nekoliko dana stoji na istom mjestu." poručuju iz BIOM-a.
Ćelavi ibis je vrsta ptice koja je već neko vrijeme izumrla u Europi, a pojavljivanje ženke u Hrvatskoj ugodno je iznenadilo javnost i stručnjake. Zbog rijetkosti same vrste pokrenut je i projekt LIFE Northern Bald Ibis pomoću kojeg se ponovo pokušava uspostaviti populacija, prenosi BIOM.
Nažalost ovo nije prvi slučaj u kojemu su stradali ćelavi ibisi, 2020. godine u Hrvatskoj su stradala 4 jedinke, od kojeg su dvije ubijene u krivolovu.
-
Ostao gorak okus u ustima
Popili dvije kave pa doživjeli šok: "Odbila sam platiti i krenulo je natezanje"
-
O njima priču donijelo i Provjereno
Boba i Ljilja uskoro bi mogle dobiti novi dom: U humanitarnoj akciji dosad prikupljeno oko sto tisuća eura, a dobile su i paket od - Maje Šuput
-
Potvrdila majka
Završena potraga za nestalom 13-godišnjakinjom: "Hvala svima na pomoći"