U središtu Otočca i ličkom selu Doljanima u četvrtak su gradske vlasti Otočca i Srpsko narodno vijeće (SNV) zajedno komemorilali stradanje hrvatskih branitelja i srpskih civila za vrijeme i nakon VRO Oluje te poslali poruku o važnosti međusobnog poštivanja stradanja i žrtava.
Pročitajte i ovo
28. godišnjica
Kako je provedena akcija Oluja, najveća vojna akcija u Domovinskom ratu
U Otočcu su predsjednik SNV-a Milorad Pupovac i gradonačelnik Otočca Goran Bukovac polaganjem cvijeća na spomenik hrvatskim braniteljima Domovinskog rata odali počast hrvatskim žrtvama u Domovinskom ratu.
Bukovac je rekao da je zajedničko odavanje pijeteta hrvatskim žrtvama u Otočcu i srpskim žrtvama u Doljanima "važan iskorak u Ličko-senjskoj županiji, u odnosima hrvatskog i srpskog stanovništva te važan zalog za budućnost".
Komemoracija za hrvatske branitelje i srpske civile - 1
(Foto:
Damir Krajac/Cropix)
Pupovac je istaknuo da u SNV-u prakticiraju politiku sjećanja tako da "izmirimo žive, a da se sjećamo i poštujemo stradale mrtve" i založio se za politike sjećanja kroz koje se ne bi događala daljnja sukobljavanja.
Za zajedničko komemoriranje žrtava rekao je kako se rijetko kada događaju, zato imaju posebnu snagu i važnost. To nije dovoljno, ali je u sadašnjim okolnostima važna poruka.
Pročitajte i ovo
28. obljetnica
Potresna svjedočanstva branitelja: "Rat je najgore što se može dogoditi čovjeku. To su užasne scene, emocije"
Na pitanja o različitim gledanjima na Oluju u Hrvatskoj i Srbiji Pupovac je odgovorio kako se "rasprave o političkim pitanjima o ratnim događanjima trebaju voditi u mirnijim i razumnijim okolnostima".
U Doljanima i središnja komemoracija SNV-a
Nakon toga je u Doljanima zajednički odana počast i srpskim žrtvama, a SNV je održao središnju komemoraciju za stradanje srpskih civila za vrijeme i nakon VRO Oluje.
Kod nedovršene crkve Rođenja Presvete Bogorodice saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević istaknuo je važnost održavanja sjećanja na stradale sunarodnjake, ali i na sve pripadnike srpskog, hrvatskog i drugih naroda koji su privremeno ili trajno ostali bez svojih zavičaja, svojih bližnjih i svoje imovine u ratnim godinama.
Pročitajte i ovo
U središtu grada
Uoči obljetnice Oluje u Kninu nastaje poseban mural: Pogledajte o čemu se radi
Tijekom Oluje u selima nekadašnje općine Otočac dio mještana, većinom starijih, nemoćnih i bolesnih, nije napuštao svoja sela, pa je dio njih usmrćen od 4. do 8. kolovoza 1995., neki na pragovima vlastitih domova, u svojim dvorištima, a neki su zapaljeni u kućama.
Komemoraciji u Doljanima nazočili su i predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava i Documente - Centra za suočavanje s prošlošću.
Na mjestu gdje su pred svojim kućnim pragom stradali stanovnici koji su tijekom Oluje ostali u svojim kućama, pravoslavni svećenik održao je parastos, žrtvama u spomen položene su ruže i pročitana je "Izjava sjećanja" SNV-a, koja se u znak sjećanja na egzodus Srba i sve stradale u ratu čita na sjednicama svih vijeća srpske nacionalne manjine.