Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Ministarstvo potvrdilo istragu

U Jadranskom moru završio toksični otpad iz Srbije koji izaziva leukemiju?

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Nakon što je prije 7 dana srbijanski portal Kurir objavio priču o mogućoj eko katastrofi u Jadranskom moru, danas stiže potvrda iz Ministarstva zaštite okoliša kako se u Srbiji provodi istraga u koju se uključilo i naše Ministarstvo.

Naime, prije 7 dana srbijanski portal Kurir objavio je priču o navodnom krijumčarenju  opasnog otpada. Prema informacijama iz Kurira, do sada je iz Srbije, unatrag godinu i pol, izvezeno 2 tisuće tona toksičnog otpada koji izaziva leukemiju. Pošiljke su, piše Kurir, bile upućene put luke Rijeka, Constantze u Rumunjskoj i Soluna u Grčkoj te dalje prema Kini.

Pročitajte i ovo Divovska kozica - 3 Utječe na ekosustav? Stručnjaci začuđeni divovskom kozicom ulovljenom kraj Visa: Radi se o autohtonoj vrsti u Meksičkom zaljevu, nitko ne zna kako je dospjela u Jadran Karta hrvatskog podmorja Mapiranje Jadrana U moru kraj hrvatskih otoka otkrivene nepoznate strukture: "Nevjerojatne su i ne znamo kako su nastale"

>>Zmajlović: Ne možemo si priuštiti da otpad tretiramo kao smeće

No, sumnja se, kako je pisao portal, da otpad nije stigao u Kinu jer je transport do Kine vrlo skup, već da je dio opasnog otpada završio u Jadranskom moru.

Iz Ministarstva zaštite okoliša, kako prenosi Novi list, stigla je potvrda je srbijansko Ministarstvo zaštite okoliša pokrenulo istragu o slučaju, u koju se uključilo i naše Ministarstvo.

Navode kako će inspekcija zaštite okoliša, u suradnji sa Carinom RH i nadležnim tijelima u RH, također poduzeti odgovarajuće korake. Ministar Mihael Zmajlović  potvrdio je kako je istraga u tijeku.

'U suradnji s carinom te inspekcijskim službama susjedne države te indicije se provjeravaju i poduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je otpad završio u Hrvatskoj', rekao je Zmajlović.

'Ne postoje saznanja gdje je završio taj otpad i je li uopće završio u Hrvatskoj. Inspekcija je na terenu i utvrđuje činjenice. Ukoliko se utvrdi da je otpad završio u Hrvatskoj tek tada će trebati utvrditi gdje je on završio. Prvo treba utvrditi je li ušao u Hrvatsku, ako jest je li se radilo o provozu, dakle je li otišao u neku drugu zemlju ili ako je završio u Hrvatskoj gdje bi mogao biti', istaknuo je Zmajlović.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene