Sezona gripe ove je godine u Australiji počela ranije nego inače, a u prvih mjesec dana zabilježena je gotovo polovica ukupnog broja slučajeva prijavljenih tijekom cijele sezone 2020. godine. Broj slučajeva udvostručio se u približno dva tjedna i dosegao gotovo 90.000 prijavljenih slučajeva do početka lipnja.
"S obzirom na to da u Australiji, kao i u svim dijelovima svijeta u kojima u ovom trenutku značajnije cirkulira virus gripe, dominira virus gripe A H3N2, to znači da i mi možemo očekivati epidemiju uzrokovanu ovim sojem. Kako je spomenuti soj manje virulentan od podtipa H1N1, možemo očekivati veći broj blaže oboljelih. Dakle, teške upale pluća uzrokovane virusom gripe i teške bakterijske komplikacije ne bi trebale biti tako učestale kao u nekoliko sezona pretpandemijskog razdoblja", kazao je Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević u Zagrebu.
Građanima je preporučio da slijede preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i stručnih medicinskih društava.
"Osobe s kroničnim komorbiditetima i kroničnim bolestima dišnog i krvožilnog sustava, dijabetičari, pretili, bez obzira na dob, svakako bi se trebali cijepiti. Preporuka je i cijepljenje trudnica te svih osoba starijih od 65 godina, uključujući one koji nemaju kroničnih bolesti. Dobro bi bilo kada bi se cijepile i mlađe zdrave osobe i djeca, no prvenstveno je bitno postići dobru procijepljenost rizičnih skupina", istaknuo je Tešović.
Pročitajte i ovo
Za Dnevnik Nove TV
Epidemiolog Kaić objasnio što se dogodilo s cjepivima protiv korone, otkriva i kad bi moglo doći ono protiv gripe: "Godinama nam lažu"
Pročitajte i ovo
Svi detalji
Pripremite se, očekuje se veliki broj oboljelih: Stručnjaci otkrivaju kada je najbolje vrijeme za cijepljenje protiv gripe
Gripa inače može imati i razorniji učinak nego što to većina ljudi misli. Može uzrokovati teške komplikacije, povećati rizik od srčanog udara, moždanog udara i upale pluća, pa stručnjaci kontinuirano naglašavaju važnost cijepljenja.