"Istina je da im nismo dali suglasnost za to, jer smatramo da poklič 'Za dom spremni' i knjiga akademika Josipa Pečarića nije u duhu antifašističke, niti domoljubne povijesti ovog mjesta i otoka Murtera. Veliku zahvalnost iskazujemo i antifašističkim borcima i braniteljima u Domovinskom ratu i smatramo da bi predstavljanje ovakve knjige, sa službenim pozdravom iz doba NDH, bila uvreda za preko 500 obitelji s područja Murtera kojima su članovi obitelji poginuli u Drugom svjetskom ratu, boreći se protiv fašističkog okupatora kojemu je ZDS bio službeni pozdrav", izjavio je načelnik Ivan Klarin.
Pročitajte i ovo
Reakcija na događaj u Imotskom
Pupovac o ustašluku i Thompsonovu koncertu - zakačio Milanovića: "Ne spadam među one koji bi ovu situaciju iskoristili..."
Stigla reakcija
Pučka pravobraniteljica o događajima u Imotskom: "Treba poslati jasnu poruku, a posebno zabrinjava..."
"U odbijenici organizatoru predstavljanja knjige, župnom uredu Tisno, napisali smo da im oni slobodno za tu promociju mogu ustupiti prostorije župe sv. Duha u Tisnom, ali korištenje Društvenog doma mi ćemo im uskratiti", dodao je Klarin, koji je i ranije zabranjivao u općinskim prostorijama programe za koje je smatrao da imaju veze s NDH i ustaškim nasljeđem.
Tako je u studenome 2015. zabranio Malonogometnom klubu Ustanik iz Splita nastup u tišnjanskoj sportskoj dvorani, jer klub na svom službenom grbu ima 'ušato' slovo 'U'. O tome je obavijestio i predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza Davora Šukera.
Don Lazar Čibarić iz tišnjanske župe rekao je da još nije primio službenu odbijenicu. "Čim to bude službeno, razgovarat ću s autorom knjige o tome možemo li prebaciti promociju na drugu lokaciju", kazao je, a na upit je li mu sporan ustaški pozdrav "Za dom spremni" odgovorio je: "Bolje da to ne komentiram".
Josip Pečarić, doktor matematičkih znanosti i redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, u knjizi je sažeo pedesetak kolumni, dnevnika, pisama, osvrta i druge građe na temu "Za dom spremni". Jedan je od potpisnika inicijative kojom se 2015. od predsjednice Republike i vrhovne vojne zapovjednice Kolinde Grabar-Kitarović tražilo da se sporni ustaški poklič, koji navode kao povijesni hrvatski pozdrav, uvede kao službeni pozdrav u Oružane snage RH. Iz Ureda predsjednice tada su tu inicijativu ocijenili kao "neozbiljnu, neprihvatljivu i na razini provokacije". (Hina)