Letjelica je ušla u Zemljinu atmosferu negdje oko 8:15 sati po kineskom vremenu, odnosno 2:15 sati po hrvatskom vremenu i najveći dio je izgorio, stoji u kratkom priopćenju kineske agencije objavljenom na njenim službenim stranicama.
Pročitajte i ovo
Karta za svemir - 250.000 dolara
POGLEDAJTE kako izgleda novi svemirski brod za 'komercijalne' letove
Točno u 21.26 sati
Svemirska letjelica Messenger večeras će udariti u Merkur
Američka svemirska kontrola, koja prati kretanje svih umjetnih objekata u Zemljinoj orbiti, potvrdila je da je Tiangong-1 izgorjela iznad južnog Pacifika.
Kratko prije nego je letjelica ušla u atmosferu objavljeno je da se očekuje da će se to dogoditi negdje blizu brazilske obale u južnom Atlantiku.
Službeni Peking je u petak objavio da je malo vjerojatno da će veliki komadi stići do Zemljine površine.
Prva kineska svemirska stanica lansirana u rujnu 2011., Tiangong-1, čije ime znači "Nebeska palača", duga je 10,4 m i široka 3,3 m. Sastoji se od eksperimentalnog laboratorija, servisnog modula i dviju solarnih ploča veličine 3x7 m svaka.
Trebala se kontrolirano vratiti u Zemljinu atmosferu, ali je u ožujku 2016. prestala raditi, što je potaknulo zabrinutost u vezi s njezinim "padom".
"Nema razloga za zabrinutost", objavio je na društvenoj mreži CMSEO, kineski inženjerski ured za letove s ljudskom posadom.
U 60 godina koliko se organiziraju svemirski letovi, bilo je oko 6.000 nekontroliranih povrataka velikih objekata izrađenih ljudskom rukom, uglavnom satelita i dijelova raketa, rekao je Stijn Lemmens iz ESA-e. Samo jedan komad takvog objekta pogodio je jednog čovjeka u rame, ali ga nije ozbiljnije ozlijedio. (Hina)