Iako su Programom rada GSV-a utvrđeni procedura i način usuglašavanja socijalnih partnera o zakonskim prijedlozima, po kojoj predstavnici sindikata i poslodavaca trebaju biti uključeni u radne skupine resornih ministarstava, dosadašnji način rada pokazuje namjeru Vlade da zaobiđe socijalne partnere.
Pročitajte i ovo
Kriza u Francuskoj
Macron se obratio javnosti prvi put nakon pada vlade: Otkrio je kad će imenovati novog premijera
SSSH traži izmjene zakona o javnom okupljanju
U većini zakonskih prijedloga predstavnici socijalnih partnera nisu bili uključeni u zajedničke radne skupine, a kada prijedlozi dođu na razinu povjerenstava GSV-a može se samo dati mišljenje o podržavanju ili ne podržavanju konkretnog prijedloga, ali je nemoguće utjecati na sadržaj prijedloga zakona, ističe SSSH.
Neprihvatljivo je da Vladin Ured za socijalno partnerstvo odabire na koje će se povjerenstvo GSV-a stavljati pojedini zakonski prijedlog, bez uvažavanja merituma stvari, pa čak i protivno zahtjevima socijalnih partnera, kaže se u priopćenju.
Vlada mora poštovati preuzete obveze i pružiti mogućnost socijalnim partnerima da u ranoj fazi izrade zakonskih prijedloga pridonesu kvalitetnijim rješenjima, naglašava SSSH koji od Sanadera traži da obveže resorna ministarstva na puno poštivanje Programa rada GSV-a.