Na sastanku održanom s hrvatske strane granice, premijer Sanader rekao je da ne želi zanijekati neka otvorena pitanja između dviju država, međutim ne treba im ni davati preveliku važnost.
Pročitajte i ovo
Kolektivni ugovor
Sindikat policije odbio Vladu: "Tjedan dana je pristojno razdoblje"
HRPA KOMENTARA I KRITIKA
Brojne primjedbe na sustav ocjenjivanja rada javnih službenika: "Samo će se gledati tko će koga prijaviti"
"Hrvatska strana nastojat će ta pitanja rješavati u prijateljskom i europskom duhu", istaknuo je Sanader.
Izražavajući zadovoljstvo razinom socijalnog dijaloga u Hrvatskoj, Sanader je rekao da nema uspješnog poslodavca bez zadovoljnog i dobro plaćenog radnika i obrnuto.
Ovaj skup pokazuje da granice ne moraju razdvajati, rekao je Janša poželjevši da granice među državama budu što propusnije. To je posebno važno za radnike koji svakodnevno idu iz jedne u drugu zemlju na posao, a među kojima je 8000 hrvatskih radnika.
Dvije najveće sindikalne središnjice u Hrvatskoj i Sloveniji, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Savez slobodnih sindikata Slovenije (SSSS) dogovorili su lani da će se svake godine susretati na granici uoči Međunarodnog praznika rada. Ove su godine na sastanak na Bregani pozvali premijere dvaju država.
Predsjednica SSSH-a Ana Knežević rekla je kako su se radnici 1886. godine u Chicagu borili za osmosatno radno vrijeme, osam sati odmora i razonode i osam sati sna, ustvrdivši kako je danas radnicima "nagrižena već i ona druga osmica, a ima djelatnosti gdje se zadire i u treću".
Ona i predsjednik SSSS-a Dušan Semolič poručili su Sanaderu i Janši da ozbiljno shvate zahtjeve koje su im uputili radnici na nedavnim masovnim prosvjedima u Hrvatskoj i Sloveniji.
"Idemo dalje jer zajedno smo jači", poručila je Knežević povezujući tako slogane HDZ-a i SSSH-a uoči sutrašnjeg Međunarodnog praznika rada.
Sindikalni čelnici pozvali su na što hitniji, ako je moguće već nakon 1. svibnja, sastanak predstavnika ministarstava rada dvaju država kako bi se počeli riješavati problemi migranata.
SSSH i SSSS su 27. travnja prošle godine potpisali povelju "Sindikati bez granica" kojom su se obvezali na suradnju u zaštiti radnih i socijalnih prava svojih članova.
Sanader: Hrvatska i Slovenija žele prijateljski riješiti otvorena pitanja
U Hrvatskoj i Sloveniji postoji visok stupanj volje i odlučnosti da se otvorena pitanja riješe u prijateljskom i europskom duhu, što potvrđuje i dolazak dvojice premijera na granicu, rekao je u Bregani hrvatski premijer Ivo Sanader.
Predsjednik Vlade to je izjavio novinarima nakon što je zajedno sa slovenskim kolegom Janezom Janšom prisustvovao susretu članova slovenskih i hrvatskih sindikalnih središnjica pod nazivom Sindikati bez granica, koji su sindikalne središnjice obje zemlje ustanovile prošle godine kao način rješavanja zajedničkih problema radnika u obje države.
Sanader je rekao da su i u Sloveniji i u Hrvatskoj i Vlade i oporba do sada bili konstruktivni i izrazio nadu da će se to nastaviti.
"Što se tiče nadležnosti suda mi smo se dogovorili da idemo pred međunarodno pravosudno tijelo pri čemu je bio po jedan prijedlog s hrvatske i slovenske strane pa smo na Bledu rekli da bi možda trebalo pronaći treću soluciju - neki kompromis", kazao je Sanader.
Napomenuo je kako on od toga ne bi pravio probleme te da smatra da sve ide svojim tijekom te je u ime hrvatske Vlade pozdravio prvi sastanak dviju zajedničkih komisija koje moraju odlučiti o pravnom okviru kao i prvi sastanak dvojice predsjednika Komisija koje moraju utvrditi koje su stvarne sporne točke na granici između dviju zemalja.
"To je najbolji dokaz da stvari idu u dobrom smjeru", kazao je Sanader.
I slovenski premijer Janša bio je istog stajališta ustvrdivši kako sada treba stvar prepustiti stručnjacima i izrazivši uvjerenje kako će mješovita komisija pronaći najbolji način za rješenje spora.
Janša je dodao kako je to preozbiljno i prevažno pitanje da se bude nestrpljiv, odnosno da bi bilo dobro stručnjacima dati vremena za rad kako bi pronašli optimalno rješenje.
"Mislim da je to od stjecanja samostalnosti naših dviju država drugi doista ozbiljan pokušaj rješavanja tog problema i nadam se da će biti uspješan", iako ne postoje stopostotna jamstva, kazao je Janša.
Slovenski premijer rekao je da se ovakvim susretima potvrđuje uvjerenje da će granica između dviju zemalja biti propusnija i prekogranična suradnja veća, jer je to u zajedničkom interesu.
"Ovaj susret dokazuje da zbog nekih neriješenih pitanja između Slovenije i Hrvatske ne smije sve stati. Različite poglede na određene probleme moramo riješiti konstruktivnim dijalogom i pokušati ih uskladiti tražeći najbolji mogući kompromis", napomenuo je predsjednik slovenske vlade.
Na novinarsko pitanje da prokomentiraju novi prosvjedni skup potpore Jošku Jorasu, zakazan za 18. svibnja, Janez Janša rekao je kako to ne odobrava, a hrvatski premijer istaknuo kako odnose dviju zemalja i njihov razvoj "ne može diktirati nijedan pojedinac" pa ni Joško Joras.
"Imamo institucije i u Sloveniji i u Hrvatskoj, imamo zajedničke komisije, imamo političku volju i odlučnost i tražit ćemo rješenje jer smo prijateljske zemlje", napomenuo je Sanader još jednom istaknuvši i današnji sindikalni susret kao primjer suradnje dviju zemalja.
Sanader je dodao kako očekuje da, "sutra kad Hrvatska uđe u EU", između Hrvatske i Slovenije ne bude granice, kao što je danas nema između Slovenije i Italije ili Austrije, dodajući da je to "naš cilj na kojem želimo raditi".