Napad razbojnika i cijev uperena u glavu prije je bio rizik samo onih koji rade s velikim novčanim iznosima, prije svega bankovnih službenika i zaštitara. No danas se pljačka baš sve - od pekarnice, preko kladionica, sve do kioska i cvjećarnica. Tko god danas radi s novcem ne može biti siguran da neće postati metom razbojnika. U to se uvjerila i Ana Cipetić iz Kaštela. Kada je 23. prosinca prošle godine krenula na posao u svoju cvjećarnicu u Kaštel Starom, nije ni slutila da će joj radni dan završiti događajem koji će pamtiti do kraja života. U njezinu je cvjećarnicu, sat vremena prije zatvaranja, utrčao naoružani razbojnik i zatražio novac.
Pročitajte i ovo
Slijede poskupljenja?
Goleme štete nakon nevremena, poljoprivrednici poručuju: "Ne znam, sjesti i plakati..."
Sve službe i dalje na nogama
Nema što nije stradalo u Zagrebu: "Tu su bili bukvalno iza mene slapovi, sve je padalo po nama"
'Sjedila sam unutra i odjednom je uletio s kuburom i govori da će pucati, da mu predam novac. Rekla sam da ću zvati policiju. On je počeo psovati i vikati. Ja sam u to uzela 100 kuna iz ladice i dala mu jer su mi tu stajale. On je u to počeo vikati ima još, daj još. Tada sam uzela što sam imala i dala. Zgrabio je to i pobjegao' prisjeća se Ana. 'Bilo me je jako strah. Sama sam bila. U tom sam momentu bila spremna učiniti sve što je od mene tražio. Baš vas uhvati pravi strah', dodaje.
I zaposlenik benzinske crpke kraj Virovitice, Ivica, preživio je prepad naoružanog pljačkaša. 'Oko 1.15 upao je u trgovinu i tražio me novac. To se sve odvilo u minutu, dvije. Dodao sam mu torbicu s novcem i otrčao je', objašnjava Ivica za Provjereno.
Cijeli prepad trajao je manje od minute. Za Ivicu je ta minuta trajala poput vječnosti. 'U prvi mah nisam ni mislio o tome. Tek nakon minutu dvije kada sam došao k sebi. Do tada sam više bio zbunjen. Činilo mi se kao da se to nije dogodilo', prisjeća se.
U Hrvatskoj svaki dan desetak razbojstava
Ne samo da se danas pljačka sve, već svatko može biti pljačkaš. Jedan je dvanaestogodišnjak iz Karlovca osumnjičen za četiri oružane pljačke, triju mjenjačnica i trgovine. No nije bio ni sam. Imao je pomagačicu, jednu djevojčicu. U policiji kažu da je ključno za istragu i brzo privođenje razbojnika pred lice pravde, da žrtve o njemu, njegovoj odjeći ili tjelesnim karakteristikama zapamte što više detalja. Njemačka je prva počela s organiziranim treninzima zaposlenika koji rade s novcem da bi ih što bolje pripremili za mogući prepad. Prvi takav trening već je organiziran i u Hrvatskoj za zaposlenike jednog trgovačkog društva.
Stručnjaci se slažu da je za žrtve razbojstava puno teže vrijeme koje dolazi nakon prepada. Posljedice na psihu su neminovne. U Hrvatskoj se na dan dogodi desetak razbojstava. Taj je oblik kriminala u stalnom porastu. Uz strože kažnjavanje razbojnika, krajnje je vrijeme da se svi kao društvo više pripremimo za mogući prepad razbojnika. Jer pravila nema. Orobljava se sve, od pekarnice do novčarskih institucija, a svatko od nas već sljedećega trenutka može biti žrtva.