Sud je rekao Joško Joras živi u Hrvatskoj, a on se 26 godina borio da dokaže suprotno. Arbitraža, koju hrvatska strana ionako ne priznaje, trebala je staviti točku na i oko pitanja granice sa Slovenijom. Zapravo je samo, po tko zna koji put, otvorila pitanje granice.
Pročitajte i ovo
Provjereno donosi
Ni nakon mjesec dana ne može pokopati majku jer čeka nalaz obdukcije: Iz bolnice poslali nevjerojatan odgovor
donosi provjereno
Lari su u rodilištu čupali posteljicu, u bolnicu poslana inspekcija: "To je ispadalo, ti komadi. To je bio horor"
Hrvatsko slovenska granica duga je više od 500 km. Sporno je nekoliko točaka, manjih zaseoka, i naravno vode u Savudrijskoj vali. Arbitraža koja je trebala riješiti spor, javno je i nepovratno kompromitirana 2015. kada su javnost izašli telelfonski razgovori između slovenskih pregovarača sa zastupnicima suda u Hagu. Tada je Hrvatska istupila iz pregovora.
Komisija je prihvatila suglasnost izvršnog odbora Slovenije da se granica odredi na rijeci Dragonji i to je u skladu s trenutačnim stanjem! Toga trenutka srušio se svijet Joška Jorasa. Jednima je on slovenski nacionalist, a drugima, borac za južnu granicu Slovenije. Naravno, ovisno s koje strane granice stojite. Većini je ipak, samo osoba koja s vremena na vrijeme incidentima izazove pozornost javnosti.
Posljednjih 20 godina Joško je prosvjedovao, štrajkao glađu, nerijetko se natezao s hrvatskom policijom. Bio čak i u zatvoru. "Hrvatska država je okupirala moju kuću i slovenski teritorij. Hrvatska policija se ponaša kao okupatroska vojska meni i mojim prijateljima ne dopušta normalan život. Prijavljen sam na Sečovlje 1 a policija me prisiljava prijaviti se u Bujama" rekao je Joras 2006.godine.
Bivši premijer Zoran Milanović i predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković, tvrde da za njih ova arbitraža nema pravne učinke, da ne postoji. Slovenska pak strana, očekivano, ima suprotne stavove.
"Smatram da je Hrvatska zrela država, sa zrelom politikom, ne obazirući se na trenutačnu retoriku, da ćete prihvatiti odluku arbitražnog suda, koji je utemeljen na međunarodnom pravu. Ne znam što vi mislite tko ste da ne biste prihvatili odluku međunarodnog prava" kaže Karl Erjavec, slovenski ministar vanjskih poslova.
Da stvar bude još zanimljivija i bizarnija, nakon svega, ispada da Jorasu više odgovara stav hrvatske politke. Jer službena Ljubljana ga je prihvaćanjem odluka otpisala.
Ekipa Provjerenog je pokušala razgovarati s Joškom Jorasom no on je odbio. Samo dan prije, razgovarao je s kolegama sa slovenskog Pop Tv-a.
"Ja bih rekao da je on čovjek koji vjeruje u to za što se bori, i tu ga nitko ne može razuvjeriti. On je zapravo jedan jako nesretan lik" kaže Jaka Vran, novinae Pop Tv-a.
Joras je inače bio na listi slovenske ljudske strane, natjecao se za državni palrmanet, bio je vijećnik općine Piran. Usporedno s političkom karijerom, nastojao je izboriti se za to da živi u Sloveniji. Pa se tako nadavno pokušao spojiti na slovenski vodovod, ilegalno. A kućni broj s adresom susjedne slovenske općine već neko stoji mu na zidu kuće.
Europska komisija je pozvala na poštivanje odluke arbitražnog suda. Ali i pozvala strane da nastave pregovore. Hrvatska i dalje ne priznaje odluku. Slovneski pak premijer poziova sve one koji su ostali s naše strane granice, a žele živjeti u sloveniji da će im Ljubljana pomoći u preseljenju.
Pitanje granice još neko vrijeme sigurno neće biti riješeno. Uz Svetu Geru, granicu u Međimurju, ovaj slučaj s Jorasom i Savudrijom, svakako je najzvučniji. I dok diplomatski spor traje, javnim prostorom kruže šale na račun svega. Da smo izgubili dio vale, ali smo dobili Jorasa. Nekima smiješno, no zasigurno ne najpoznatijem Slovencu koji se činjenicom da živi u Hrvatskoj, nikako ne može pomiriti.
Emisiju gledajte četvrtkom od 22:15 na Novoj TV, a više o pričama iz Provjerenog saznajte na novatv.hr/provjereno
Propustili ste emisiju? Pogledajte je besplatno na novatv.hr