Načelnica Mirela Ahmetović je poručila da Omišalj neće pristati na to te da se gradnja neće dogoditi. Tvrdi kako je odluka protuustavna jer se lokalna i županijska tijela ne slažu s projektom i najavljuju pravnu borbu.
Prosvjed pred ministarstvom
Pročitajte i ovo
drugi dan blokade
VIDEO Sukob s policijom u Novom Sadu, ima ozlijeđenih: "Ovo je ratno stanje koje je objavio Vučić"
Video obišao svijet
Iran otkrio što se dogodilo sa studenticom koja je uhićena jer se skinula u donje rublje
Uoči sjednice Povjerenstva, aktivisti Zelene akcije prosvjedovali su ispred zgrade Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
LNG terminal na Krku neisplativ je i neprihvatljiv gubitak, poručili su u četvrtak aktivisti Zelene akcije na prosvjedu ispred zgrade Ministarstva zaštite okoliša i energetike, uoči treće sjednice Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš tog projekta, a protivljenje su došli izraziti i načelnica općine Omišalj Mirela Ahmetović, saborski zastupnici Živog zida Ivan Vilibor Sinčić i Ivan Pernar, udruga Eko Kvarner i Građanska inicijativa Naš Jadran.
Sjednica Povjerenstva bila je zatvorena za javnost, a iz Ministarstva je najavljeno da će se o njezinu sadržaju oglasiti priopćenjem.
Zelena akcija: Odbijeno više od 80 posto primjedbi
"Protivimo se izgradnji LNG terminala na Krku i smatramo da Povjerenstvo treba ocijeniti kako je taj projekt neprihvatljiv za okoliš", poručili su aktivisti Zelene akcije koji su ispred zgrade Ministarstva istaknuli transparente na kojima je pisalo: "Kontra LNG" i "Krivosmjerka MZOE - neisplativ - neprihvatljiv - gubitak".
Marija Mileta iz Zelene akcije izjavila je kako je skandalozno što je odbijeno preko 80 posto primjedbi na Studiju utjecaja na okoliš za plutajući LNG terminal, pa i one o korištenju morske vode za proces uplinjavanja i korištenje klora.
Ustvrdivši da projekt nije ekonomski isplativ, već će dovesti do gubitaka, Mileta je kao primjer navela plutajući LNG terminal kod talijanskog grada Livorna, čiji su troškovi od inicijalnih 400 milijuna eura iz 2008. godine narasli do 2013. na 810 milijuna eura.
Najavila je kampanju Zelene akcije protiv LNG terminala, i plutajućeg i kopnenog, jer smatraju da nikakav LNG terminal ne smije biti izgrađen zato što plin ima izniman utjecaj na klimatske promjene i produljit će hrvatsku ovisnost o fosilnim gorivima.
Sinčić: Forsiranje projekta protiv volje građana
Predsjednik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić izjavio je novinarima kako su došli poručiti Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, Ministarstvu gospodarstva i cijeloj Vladi da ne mogu protiv volje građana forsirati projekt koji će biti ekonomski neisplativ i doprinijeti zagađenju okoliša.
Živi zid je apsolutno protiv plutajućeg LNG terminala, a načelno su za kopneni LNG terminal, ali o njemu tek treba razgovarati i izraditi nove studije.
Na pitanje kakvu odluku Povjerenstva očekuje, Sinčić je rekao daće zbog jakih interesa, od američkih i europskih, projekt plutajućeg LNG terminala vjerojatno ići dalje.
"Mladi znanstvenici pokopali su projekt na Cetini, kojeg su gurali na temelju također krivotvorenih studija, zato što je izgrađen prevelik plinovod pa je trebalo negdje potrošiti plin. I ovaj projekt se temelji na takvim studijama, pa očekujem da će ga znanost ponovno pokopati", poručio je Sinčić.
"Zalažemo se za transparentnost i temeljitu javnu raspravu na znanstvenim činjenicama i tražimo dokidanje 'Vrdoljakove kuhinje' lažnih dokumenata kojima se ništa ne postiže, kao što je Cetina, kao što je eksploatacija ugljikovodika na Jadranu, kao što je i projektna dokumentacija o plutajućem LNG terminalu", rekao je Sinčić.
Ahmetović: Plutajućeg terminala nema u prostorno-planskoj dokumentaciji
Načelnica Omišlja Mirela Ahmetović (SDP) ustvrdila je da postupak izrade Studije utjecaja na okoliš nije zakonit jer plutajući terminal ne postoji u prostorno-planskoj dokumentaciji općine.
"To znači da se krši niz zakona - Zakon o gradnji, Zakon o prostornom uređenju, vjerojatno i Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, pa i neke europske direktive", rekla je Ahmetović.
U nekoliko navrata smo na to upozoravali, a ako članovi Povjerenstva pregaze stručne i moralne sustave vrijednosti mi ćemo se obratiti svim pravnim institucijama, prvo domaćim, a ako treba idemo i na europske institucije, najavila je načelnica Omišlja. (Hina)