Kazete, CD-ovi, stare šalice, svijećnjaci i kutija prepuna lijekova. Netko tko je prošlog vikenda stigao na zagrebački Hrelić, od kuće je, čini se, pokupio sve što je mislio da bi mogao prodati.
Pročitajte i ovo
Pad CEZIH-a
Ukleti ponedjeljak: Ne može se do lijekova i uputnica, liječnici i pacijenti na nogama
alarmantna situacija
Hrvati sve više traže jednu vrstu lijekova: "Apsolutno je zabrinjavajuće..."
Ispričala nam je to čitateljica Mirela Ilenić, inače farmaceutski tehničar, koja je ostala šokirana i ponudom, ali i potražnjom.
"Ono što je još zapanjujuće da se upravo oko ove kutije i 'prodajnog' mjesta nalazilo nekoliko vidno socijalno ugroženih osoba koje su tražile i pregledavale kutijice po pet kuna u potrazi za lijekom protiv bolova, a 'prodavač' je tumačio što je za što. Zgrožena, zamolila sam ljude da to ne kupuju", prisjetila se Mirela, koja je sve objavila i na Facebooku. Ljudi su joj govorili da je toga bilo i prethodnih vikenda.
U kutiji je, kaže, bilo lijekova protiv povišenog krvnog tlaka, protiv bolova, nešto sitno i vitamina i antihistaminika nepoznatog roka valjanosti. Na jednoj kutiji rukom je bio ispisan datum, pretpostavlja da je on označavao rok. No, bila je toliko zapanjena da se nije sjetila pogledati detaljnije.
"Kako god okrenete, ovo je tužno. Pokazuje kakvo nam je društvo. No, što je još gore, može biti i opasno. Većina tih lijekova izdaje se na recept, vjerojatno im je istekao rok, stoje tamo na žarkom suncu, a tko zna u kakvim uvjetima su se inače čuvali", dodaje.
Mirela se pitala kako i koga upozoriti na opasnost. U Zagrebačkoj policiji kažu - možete se obratiti njima.
"Ispravna reakcija građana o navedenom je obavijestiti policiju na broj 192 te će policijski službenici izlaskom na mjesto događaja provesti potrebite mjere i radnje s ciljem utvrđivanja okolnosti događaja, odnosno provest će kriminalističko istraživanje kada postoji osnova sumnje da se priprema ili je počinjeno kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaj", napominju u zagrebačkoj policiji.
HALMED: "Nabava lijekova na crnom tržištu može biti opasna po život"
U Hrvatskoj agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) nipošto ne preporučuju nabavu lijekova na Hreliću. Upozoravaju - to može biti vrlo opasno.
"Uputili bismo pacijente da lijekove, iz sigurnosnih razloga, kupuju isključivo na ovlaštenim prodajnim mjestima, odnosno u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama za promet lijekovima na malo jer se tamo nalaze provjereni i odobreni lijekovi.
Također, pacijenti se prije primjene lijekova o njihovom izboru i pravilnoj primjeni trebaju savjetovati sa svojim liječnikom ili ljekarnikom. Kupnjom lijekova na crnom tržištu građani svoje zdravlje izlažu velikom riziku jer je lijekove koji se nude putem ilegalnog distribucijskog lanca nemoguće kontrolirati (npr. lijekovi mogu biti neispravno skladišteni i transportirani, a samim time i oštećeni i neispravni za primjenu) i iznimno je velika pojavnost krivotvorina opasnih po život i zdravlje pacijenta", napominju.
Objasnili su i zašto je opasno koristiti lijekove koji nisu skladišteni kako treba. Način čuvanja lijeka određuje se tijekom postupka davanja odobrenja za stavljanje lijeka u promet, a ta se odluka donosi temeljem farmaceutskih podataka o lijeku koji sadržavaju rezultate ispitivanja stabilnosti lijeka u različitim uvjetima čuvanja s obzirom na različite stupnjeve temperature i vlage.
Mijenjanje fizikalno-kemijskih svojstava
"Čuvanjem lijeka na odgovarajući način osigurava se i njegova kakvoća, djelotvornost i sigurnost primjene", pojašnjavaju.
Lijekove je potrebno čuvati u originalnom pakiranju i na propisani način te ih primjenjivati u roku valjanosti s obzirom na to da je moguće da se fizikalno-kemijska svojstva lijeka naruše u slučaju neprimjerenoga čuvanja lijeka te nakon isteka definiranoga roka valjanosti.
"Moguće su promjene u izgledu ili boji tableta/čepića; otopine se mogu zamutiti i sl. Pacijenti bi trebali znati da se na pakiranju lijeka i uputi o lijeku nalaze važni podaci poput roka valjanosti lijeka, doziranja, načina primjene i čuvanja lijeka. Uz svaki lijek priložena je i uputa o lijeku koja se može pronaći i u bazi lijekova na internetskim stranicama HALMED-a", dodaju.
Neki lijekovi posebice nisu za prženje na suncu jer se moraju čuvati u hladnjaku.
"U takvim je slučajevima u uputi, odnosno na pakiranju lijeka to jasno i navedeno. Također, pojedine lijekove, poput primjerice antibiotskih oralnih suspenzija nakon prvoga otvaranja i pripreme potrebno je čuvati u hladnjaku, na način naveden u uputi/pakiranju.
"Savjetujemo da se iz mjera predostrožnosti lijek svakako čuva onako kako je propisano u uputi i na pakiranju lijeka kako bi se osigurala odgovarajuća kakvoća lijeka, samim time i sigurnost i učinkovitost lijeka", zaključuju u HALMED-u.
Kamo sa starim lijekovima?
U ljekarne. Bilo gradske, bilo privatne. Prema zakonu, sve imaju obavezu preuzeti farmaceutski otpad, odnosno sve lijekove i tvari, uključujući i njihovu primarnu ambalažu, koji su postali neupotrebljivi zbog isteka roka valjanosti, prolijevanja, rasipanja, pripremljeni pa neupotrijebljeni ili se ne mogu koristiti zbog drugih razloga.