Predsjednica Ženske inicijative HNS-a Morana Paliković-Gruden rekla je na konferenciji za novinare gradskog HNS-a da je čudi kako u saborskoj raspravi o tome nisu reagirale sve zastupnice, te je izrazila nadu da će, bez obzira na stranku iz koje dolaze, sutra napustiti sabornicu kako se zakon ne bi izglasao.
Pročitajte i ovo
Umjetna oplodnja
57-godišnjakinja rodila blizance!
Liječenje ljudske neplodnosti
Pionir 'in vitro' oplodnje dobio Nobela za medicinu
Napad na reproduktivno zdravlje žena nije samo nemoralan čin, nego pokazuje i stav društva prema ženama, istaknula je Paliković-Gruden, dodavši da bi HSLS trebao poduprijeti liberalniji stav o tome, a vjerojatno ima i žena u HDZ-u koje neće doći na sjednicu.
Kompenzacija za neispunjene želje katoličke crkve
Jadranka Kosor kao prva žena premijerka u Hrvatskoj, što je adut za žene u politici, nije reagirala na taj zakon i ostat će zapamćena po tome da je jedan od prvih zakona donesen otkad je ona na čelu Vlade upravo onaj koji je ponižavajući za žene, rekla je Paliković-Gruden. Ocijenila je da HDZ 'gura' taj zakon kao kompenzaciju za neke druge neispunjene želje Katoličkoj crkvi, poput neradne nedjelje, te da će on, ako se izglasa biti uvod u donošenje zakona o zabrani pobačaja.
>> KUZ protiv predloženog Zakona o medicinskoj oplodnji
Paliković- Gruden je podsjetila da je HNS predložio šest amandmana na taj zakon koji su odbačeni. Prigovori te stranke bili su na odredbe o tome da se umjetnoj oplodnji mogu podvrgnuti samo osobe u braku, da dijete nakon 18. godine može saznati svoje biološko podrijetlo, da se ograniči broj zamrznutih jajnih stanica, te na mogućnost prigovora savjesti liječnika, obvezu traženja drugog mišljenja i onemogućivanje prava na MPO parovima u kojima su oba partnera neplodni. (Hina)