Prihvaćen je prijedlog tužitelja da se na iduće ročište, koje će se održati 11. listopada ove godine, pozove kao svjedok Davor Škrlec, predsjednik Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš termoelektrane Plomin C.
Pročitajte i ovo
NE OSJEĆA SE KRIVIM
Potresni detalji sa suđenja za ratni zločin Željku Travici, svjedok: "Neka kaže gdje su mrtvi, ništa drugo"
Ne osjeća se krivim
Mučni detalji sa suđenja optuženom ratnom zločincu: "Donio je ljudski mozak u kacigi i pitao jesmo li gladni..."
>> Zmajlović: Za Plomin C ugljen je racionalno rješenje
Na konferenciji za novinstvo održanoj nakon ročišta pravnik Zelene akcije Enes Čerimagić je izvijestio da su tužitelji zatražili i da se u dokazni materijal uvrsti studija Greenpeacea o utjecaju na okoliš termoelektrane, izrađenu primjenom metodologije Europske agencije za okoliš. U studiji je procijenjeno da će termoelektrana tijekom predviđenog djelovanja od 40 godina izazvati čak 680 preuranjenih ljudskih smrti.
O prihvaćanju ove studije odlučit će sud izvanraspravno. No, Čerimagić je ocijenio skandaloznim što je ovom prilikom Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zatražilo odbacivanje ove studije kao dokaznog materijala i to zbog procedrualnih razloga, odnosno zbog toga što rezultati te studije nisu iznijeti ranije, a da se uopće nije osvrnulo na sadržaj i metodologiju studije.
Čerimagić je kazao da se tužitelji smatraju da u ocjeni Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš termoelektrane, kojoj je bio na čelu Davor Škrlec, nisu uzete u obzir druge opcije energenta termolektrane osim ugljena iako, po njihovim procjenama, ugljen ima daleko najlošiji utjecaj na ljudsko zdralje i okoliš. Predsjednica Zelene Istre Dušica Radojčić ustvrdila je da ishod ovog pravnog spora odlučuje i o sudbini cjelokupnog projekta Plomin C. Zelena Istra je stala u obranu prava građana Istre na čisti zrak i vodu, navela je.
Predsjednik Zelene akcije Bernard Ivčić istaknuo je da bi ova termoelektrana donijela negativne učinke, osim na polju zaštite okolišta i zdravlja građana i u financijskom smislu. Naime, kazao je, negdje na polovici vijeka djelovanja termoelektrane, odnosno nakon 20-tak godina, Hrvatska bi morala plaćati penale zbog prekoračenja dopuštene količine ispuštenih stakleničkih plinova u atmosferu, čemu bi znatno pridonosila i TE Plomin C. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook