Hrvatska će u novom sastavu Europske komisije tražiti mjesto povjerenika koji ima pod sobom neku od glavnih uprava, svojevrsna ministarstva u izvršnom tijelu EU-a, izjavio je u utorak u Zagrebu premijer Andrej Plenković.
Kriteriji su jasni
Kardinal Puljić iz Rima poručio: "Šapuće se da bi novi papa trebao biti..."
tragedija
Poginuo bivši saborski zastupnik: Automobil ga udario dok je vozio bicikl
nedoumica vjernika
Grob pape Franje izaziva čuđenje, posjetitelji se pitaju što se dogodilo
“Tražit ćemo portfelj s glavnom upravom”, rekao je Plenković novinarima u Zagrebu prigodom svečanog obilježavanja 35. obljetnice osnutka HDZ-a.
Komisija je podijeljena u resorne odjele, odnosno glavne uprave (GU), koje su odgovorne za različita područja politike. Glavne uprave su nešto slično u ministarstvima u vladama nacionalnih država, kojima su na čelu glavni direktori, javni službenici EU-a koji izravno odgovoraju povjereniku nadležnom za političko područje koje pokriva njegova glavna uprava. Glavne uprave raspolažu i svojim proračunom.
Pročitajte i ovo
Na EURO Vladinim avionom
Milanović brani Jandrokovića: "Jel' trebao klinac ići s tatom? Je, trebao je"
Komisija ima 27 povjerenika, uključujući predsjednika. U sadašnjoj Komisiji tri su izvršna potpredsjednika koji pod sobom imaju više glavnih uprava i koordiniraju rad više povjerenika, zatim osam potpredsjednika koji pod sobom nemaju glavnu upravu. Primjerice Dubravka Šuica je potpredsjednica za demografiju i demokraciju, ali ne postoji takva glavna uprava ili potpredsjednica za transparentnost i vrijednosti Čehinja Vera Jourova.
Raspodjela resora u Europskoj komisiji uslijedit će nakon što novi predsjednik ili predsjednica i službeno bude izabran, najprije u Europskom vijeću kvalificiranom većinom, a onda i u Europskom parlamentu natpolovičnom većinom. Najvažniji resori su oni koji raspolažu velikim proračunima poput poljoprivrede, kohezijske politike ili tržišnog natjecanja.