Bojan Francišković iz Begova razdolja, nastavlja obiteljsku tradiciju. Iskoristio je već neke mjere za ruralni razvoj. Nakon što su prestali s prodajom mlijeka, cijela se obitelj okrenula proizvodnji sira.
Pročitajte i ovo
Očekuje se i sutra
Snijeg pada na višim predjelima Gorskog kotara i Like: Pogledajte koliko ga ima
Idila u prirodi
Odvažnost im se isplatila: Sve više obitelji iz gradova seli u Gorski kotar
"Treba puno volje, želje, treba puno iskustva, strpljenja, treba snage, teško je, naporno", kaže Bojanova supruga Biljana.
I obitelj Krepenc iz Ravne Gore iskoristila je sredstva europskih fondova, posadila aroniju i osmislila liniju proizvoda.
I mladi u Primorju okreću se sve više poljoprivredi. "Glavni cilj koji smo si postavili je smokvarstvo, znači smokva je jedna kultura koja je nama priroda, a u biti je jako zanemarena", kaže Luka Stojičić, v.d. upravitelja OPZ Plodovi Vinodola.
Za sljedeću godinu u planu su novi programi za pomoć poljoprivrednicima u Primorsko-goranskoj županiji.
"Osmislili smo posebni kreditni program za financiranje ruralnog razvoja, ribarstvo i vinske omotnice gdje smo sad promijenili uvjete financiranja, smanjili kamatnu stopu", kaže Vesna Bartolović Stančić, voditeljica područnog ureda za Primorje i Gorski kotar HBOR-a.
Zbog svega toga, možda se već dogodine još pokoja mlada obitelj ugleda na Franciškoviće i Krepence s početka priče pa Gorski kotar opet zaživi.