I nakon njegove ostavke, tri godine prije kraja mandata, ostaje mnogo upitnika, baš kao i nakon odlaska Ive Sanadera s mjesta premijera. Dok jedni ne žele nagađati o razlozima povlačenja, drugi tvrde da Europska unija ne može izvršiti takav pritisak.
Pročitajte i ovo
Mučno zlostavljanje
Crkva u velikim problemima: Štitio je jednog od najgorih pedofila, sad odlazi
Sumorne ankete u Kanadi
Premijer podnosi ostavku? "Njegov odlazak je sve vjerojatniji"
>> 'Odlazim čiste savjesti i uzdignuta čela'
'Ja sam samo čuo da je najavljena njegova ostavka, ali razloge nisam čuo', kaže bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. 'Ne znam o čemu se radi, mogu samo konstatirati da eto time odlazi jedan od zadnjih dugogodišnjih političkih lidera u regiji', smatra Slobodan Uzelac, potpredsjednik Vlade i član SDSS-a.
Milo Đukanović na čelu Crne Gore bio je u ključnom trenutku za tu zemlju, u vrijeme stjecanja neovisnosti. I sada, na putu prema Europskoj uniji odustaje. Špekulira se da je upravo EU tražila njegovu ostavku u zamjenu za status kandidata Crne Gore.
'Europska unija može biti rezerviranija, no svakako ne može izvršiti takav pritisak, ali može sam nacionalni političar, u ovom slučaju Milo Đukanović procijeniti situaciju tako da zaključak bude maknut ću se s mjesta premijera', ističe Vesna Pusić iz HNS-a.
Kosor ne uspoređuje Đukanovićev odlazak sa Sanaderovim
On je procijenio da će odstupanje olakšati put Crnoj Gori, kaže Pusić. Milu Đukanovića često se povezivalo s korupcijom i kriminalom, a njegov odlazak s vlasti uspoređuje se s odlaskom Ive Sanadera.
'Ni na koji način ne bih ništa uspoređivala, svaka zemlja ima svoj put, pa naravno i put bivših premijera i svega onoga što se uz određene osobe veže', istaknula je premijerka Jadranka Kosor. I jedan i drugi na odlasku su poručili, došlo je vrijeme da se otvori put novim ljudima.