U slučaju da se otkrije kako određeni liječnik preferira određenu farmaceutsku tvrtku, sankcije će biti, osim ukidanja licenci, i medicinske, odnosno zdravstvene.
Pročitajte i ovo
ECMO uređaji
DORH pokrenuo izvide: Istražuje se nabava 35 uređaja u vrijeme vlade Zorana Milanovića
detalji akcije
Dilao drogu u Danskoj pa novac ulagao u luksuzne nekretnine na Korčuli: Pale i dvije Hrvatice
>> Akcija Hipokrat: USKOK zatražio istražni zatvor za devet osumnjičenika
'Informatizacija je ključ svega. Svaki od 12 tisuća liječnika koji sada rade, odnosno 17 tisuća koliko ih ima u Hrvatskoj, ima svoju šifru i vrlo lako će se od 15. prosinca preko informatizacije pratiti koji liječnik propisuje koji lijek, odnosno preferira li određenu skupinu lijekova te grupiraju li se lijekovi jedne farmaceutske tvrtke. Na taj način ćemo vrlo jasno klasterirati potencijalne uzroke korupcije i imati sankcije', rekao je Ostojić, nazočeći u KBC-u Zagreb svečanom puštanju u rad Neuro Bi-planea - sofisticiranog angiografskog uređaja.
Na novinarski upit kakve će biti sankcije otkrije li se da neki liječnik preferira određenu farmaceutsku tvrtku, odgovorio je kako će sankcije biti medicinske, odnosno zdravstvene, zbog nepridržavanja kliničkih smjernica, do sankcija ukidanja licence nakon što im se sudski utvrdi krivnja.
Na upit je li neki od 50 liječnika za koje u antikorupcijskoj akciji 'Hipokrat' postoji osnovana sumnja za kaznenu prijavu, već uhićen, odgovorio je kako su neki bili na razgovoru, ali kako će se sve saznati u USKOK-ovom izvješću u poslijepodnevnim satima.
Upitan zašto se u antikorupcijskoj akciji 'Hipokrat' krenulo sa 'sitnim' ribama, ministar Ostojić je odgovorio kako smatra da je korupcija karakterna osobina, a ne osobina profesije. 'Očekujem da nadležni, odnosno USKOK i DORH 'češljaju' sve - i velike i male', kazao je, te izrazio uvjerenje da oni to rade. Ostojić je, na novinarski upit, istaknuo kako nema informacije o tome da je Pliva umiješana u USKOK-ovu akciju.
Ministar zdravlja: Bolnice nisu osuđene na gubitke
Ostojić je sudjelujući na okruglom stolu o analizi zdravstvenog sustava, istaknuo kako bolnice nisu osuđene na gubitke te da je zahvaljujući novim upravama i smjernicama učinjen značajan pomak u podmirivanju dospjelih obveza.
'Pri kraju je priča u kojoj su se neke bolničke uprave ponašale kao pijani milijarderi, a bile su zaštićene kao lički medvjedi', rekao je ministar Ostojić na okruglom stolu pod nazivom 'Jesu li bolnice osuđene na gubitke?', koji je u organizaciji časopisa 'Banka' i Ekonomskog instituta Zagreb održan u Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Ocijenio je kako postoji razlog za optimizam jer je, zahvaljujući novim upravama i smjernicama, učinjen značajan pomak u podmirivanju dospjelih obveza - bilježi se trend smanjenja ukupnog duga, a gotovo sve državne bolnice prestale su generirati nove gubitke.
Ministar Ostojić je naglasio kako je Ministarstvo zdravlja napravilo četiri ključne stvari koje se odnose i na borbu protiv korupcije; privatni monopol više ne postoji; jasno smo ukazali na razlike u cijeni i napravili objedinjenu javnu nabavu; informatizacija i liste čekanja ne mogu biti transparentnije, a u startu je zatvorena nabavka aparata zastarjele tehnologije.
'Sve te četiri stvari su donijele ogromne milijunske uštede, s jedne strane, a s druge strane, ubrzani su postupci za dobrobit naših pacijenata', kazao je Ostojić.
Uz ostale, naveo je i primjere u Kliničkoj bolnici Sestara milosrdnica gdje je u postupku javne nabave izabran najpovoljniji mobilni operater pa su troškovi fiksne telefonije mjesečno smanjeni 30 posto, dok je KBC Zagreb uveo SMS obavještavanje pacijenta. U KBC-u Osijek smanjena je potrošnja lijekova, naravno, ne na uštrb pacijenata, kao i troškovi prijevoza zaposlenika, dok su u KBC-u Rijeka smanjeni troškovi u praonici rublja, izvijestio je ministar.
'Cijeli niz bolnica nije poštovao smjernice i zato su neki ravnatelji smijenjeni', naveo je ministar zdravlja i podsjetio da u hrvatskom zdravstvenom sustavu 17.500 liječnika ima licencu i dobili su svoju šifru prema kojoj će menagement znati koliko liječnik radi, koliko ima terapija ili operacija.
Govoreći o borbi protiv korupcije i pravima pacijenata, podsjetio je kako su u strategiji anticipirali američku vladu, po kojoj 'jedan dolar uložen u borbu protiv korupcije donosi uštedu od osam dolara', te su prihvatili iskustva zapadoeuropskih država po kojima u zdravstvenom sustavu razvijenih zemalja ima mogućnosti uštede od 10 posto zdravstvenih troškova koji idu na korupciju.
'Korupcija je rak koji razara društvo i zamalo je posljednih godina postala društveno prihvatljivo ponašanje', kazao je ministar zdravlja Ostojić, dodavši kako u borbi protiv korupcije imaju niz akcijskih planova i žele djelovati sinergijski. Ponovio je kako je najnoviji slučaj korupcije u zdravstvu bio 'tužan dan za hrvatsko liječništvo, ali dobar dan za hrvatsku državu'.
Na okruglom stolu 'Jesu li bolnice osuđene na gubitke?' govorila je i Maja Vehovec sa zagrebačkog Ekonomskog instituta, a bilo je riječi i o reformi financiranja bolnica uvođenjem plaćanja preko dijagnostičko-terapisjkih skupina i važnosti informatizacije u optimizaciji bolničkog poslovanja.
Borzan: Oduzeti licenciju svima kojima bude dokazana korupcija
Predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo Biljana Borzan izjavila je da osumnjičenim liječnicima u akciji 'Hipokrat', ako se dokaže da su propisivali lijekove koji pacijentima nisu bili potrebni, treba oduzeti licenciju.
'Mi se, polažući Hipokratovu zakletvu, zaklinjemo da ćemo raditi uvijek u interesu pacijenta. Ako se dokaže suprotno, onda sam za oduzimanje licence', rekla je Biljana Borzan, doktorica medicine, specijalist medicine rada i sporta, dodajući kako se iskreno nada da se ne radi o tome.
Akcijom je bačena velika ljaga na medicinsku struku, ocijenila je, dodajući kako se nada da će se što prije rasvijetliti okolnosti i vidjeti je li se radilo o tome da su liječnici uzimali novac ili su još, uz to, ugrožavali i zdravlje pacijenata. 'Nadam se da nije ovo drugo i da je motivacija bila samo financijska', rekla je.
'Očito da se u Hrvatskoj stvorila antikorupcijska klima, i to mi je drago jer pokazujemo zrelost kao društvo, i to da postoji društvo u kojemu nitko ne može raditi sve što se sjeti', rekla je Borzan novinarima u Hrvatskome saboru.
Predsjednik Hrvatskoga liječničkog zbora Željko Metelko složio se s Biljanom Borzan da bi liječnici trebali izgubiti licenciju ako se dokaže da su nepotrebno propisivali lijekove. 'To je velika medicinska pogreška, pored kriminala, ako se dokaže', ocijenio je Metelko i dodao kako kao predsjednik Hrvatskoga liječničkog zbora teško može vjerovati da se tako nešto dogodilo.
'Mislim da treba pričekati da se vidi što se zapravo dogodilo. Ne vjerujem da je to doseglo takve razmjere i to kao predsjednik zbora ne mogu prihvatiti', istaknuo je. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook