Da javni radovi ne obuhvaćaju samo uređenje javnih površina ili skrb o nemoćnim osobama, pokazuje primjer iz Benkovca. U gradskom muzeju pokrenuli su obnovu narodne nošnje, i to uz starinske načine tkanja.
Pročitajte i ovo
predsjednička utrka
Zapela kandidatura poznatog SDP-ovca? "Imam naznaka da se to problematizira..."
kampanja do 13. rujna
Zahuktava se: Još jedan kandidat za predsjednika SDP-a
Tkalački stan je u punom pogonu. Zaposlenje je Slavica Janković dugo čekala. "2 i po godine na Zavodu, tako da smo sad dobili posao i priliku da radimo posao koji, eto, volimo raditi", kaže ona. Za novi posao bilo je potrebno obnoviti stara znanja, a proizvodit će se torbe haljine i marame.
Za šivaćim strojem provest će 4 mjeseca. "Dobro je, eto, bar nekoliko mjeseci primati plaću. To nas je vratilo, zapravo, u prošlost, mlade dane kad smo to gledali bake", ističe Slavka Čirjak. Vrijedne Benkovčanke rade za sebe, ali i za druge. Završni proizvod ostaje za baštinu.
To je već 3. grupa zaposlenica u benkovačkom muzeju. Razloga za optimizam imaju dovoljno. "Neke koje su izašle iz javnih radova su čak kod svoje kućne radinosti izrađuju, za određene KUD-ove rade nošnje, rade torbe, rade razne stvari, tako da je ovo ujedno i jedan oblik samozapošljavanja", kaže Marin Ćurković, ravnatelj Zavičajnog muzeja Benkovac.
Iako će ga nastojati najbolje iskoristiti Benkovčanke se poslu u muzeju nisu nadale. Uz nove vještine, cilj je samo jedan - od naučenog samostalno zarađivati.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.