New York je grad velikih nejednakosti, a u njemu, među ostalim, ljudi u najsiromašnijim dijelovima Brooklyna umiru 11 godina prije od onih koji žive blizu Wall Streeta, pokazali su podaci objavljeni u srijedu.
Pročitajte i ovo
Ugrožena djeca i neke skupine
Zbog loše kvalitete zraka i onog što stiže liječnici poslali upozorenje: "Očekujemo porast tih infekcija, a najveći val dolazi..."
NAKON PLENKOVIĆEVE NAJAVE
Veliki uspjeh inicijative ''Pravo svakog djeteta na školski obrok'': ''Ovo je prvi korak''
Njujorške su vlasti nakon deset godina provele opsežnu analizu javnog zdravlja u najvećem američkom gradu. Nadaju se da će time naglasiti ekstremnu nejednakost u Velikoj Jabuci i unaprijediti kvalitetu života najsiromašnijih.
WB: Broj 'ekstremno siromašnih' u svijetu pao ispod 10 posto
U najsiromašnijoj bruklinskoj četvrti Brownsvillu, u kojem 76 posto stanovnika čine afromamerikanci, očekivana životna dob je 74,1 godinu. Za usporedbu, u gradskoj financijskoj četvrti na Manhattanu živi se u prosjeku 85,4 godine, odnosno zapanjujućih 11 godina više.
Mještani Brownsvillea ne umiru ranije od nekih neobičnih uzroka, nego od istih bolesti, krvožilnih oboljenja i raka, kao i njihovi bogatiji susjedi.
'RAT. GLAD. BOLEST' Odlučili pokazati da nisu samo to
"To je nepošteno i može se spriječiti", rekla je gradska pročelnica za zdravstvo Mary Bassett.
Među 86.377 stanovnika Brownsvillea, četvrtina odraslih nije završila ni srednju školu, a 40 posto ih živi ispod razine siromaštva. Naravno, brojke na Wall Streetu posve su suprotne.
Ostale četvrti Manhattna i Queensa imaju slične podatke o očekivanoj životnoj dobi kao i financijska četvrt, dok se ostali dijelovi Brooklyna i Bronxa poklapaju s Brownsvilleoma na dnu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook