
Oko 2.400 umirovljenika u Hrvatskoj neće dobiti mirovinu za listopad, jer na službeni poziv Zavodu za mirovinsko nisu dostavili svoj OIB. Iz istog razloga novac neće primiti ni oko 46 tisuća korisnika iz inozemstva, a ima li među svima njima onih koji su lovili u mutnom, pokazat će službena istraga...
Gost Dnevnika Nove TV u 19:15h bit će ministar Mirando Mrsić koji će, između ostalog, govoriti i o najnovijem problemu oko mirovina.
"Jesu li ti korisnici uopće u Hrvatskoj, jesu li uopće među živima, podiže li netko umjesto njih mirovinu i time nezakonito dobiva sredstva", rekao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić i dodaje: "Je li tu ima prevara, jesu li oni uopće u Hrvatskoj, gdje te mirovine idu, tako da želimo da se te stvari srede. Napominjem da to nisu mala sredstva, to je preko 127 milijuna kuna i želimo da se ta sredstva isplaćuju onima koji na to imaju pravo", jasan je Mrsić.
>> Obustavlja se isplata 50.000 mirovina, u istragu se uključuju policija i DORH
Na besplatnom telefonu 0800 4595 ili na 385 1 4595 011 za osobe u inozemstvu može se provjeriti status OIB-a kod HZMO-a.
"Moglo se to i drukčije riješiti. Recimo, u nekim mirovinskim sustavima, poput talijanskog, na osnovu potvrde u životu odrede ako treba nešto u sustavu urediti. Na kraju krajeva, ne radi se o nekim nepoznatim ljudima. Svi oni imaju osobni broj u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. Barem neki podatak", izjavio je Hrelja.
Glasnogovornik Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje Filip Dujmović smiruje situaciju i poručuje da ne treba paničariti. 'Ovo ne znači da dio umirovljenika gubi pravo na mirovinu već samo privremenu obustavu isplate mirovine koja će trajati dok ne dostave OIB. Kaže da oni koji su putem Porezne već dobili svoj OIB, da ga mogu dostaviti u Zavod poštom, telefonski, faxom ili mailom. Oni koji OIB nemaju, kaže, neka ga zatraže od Porezne. Ukoliko umirovljenicima mogu pomoći članovi obitelji, imaju li već OIB mogu provjeriti na internetskim stranicama Zavoda.
"Sada uređivati dobnu granicu s primjenom 2038. godine u potpunosti je nepotrebno. Postavlja se pitanje koliko će kroz 20 ili 30 godina tehnologija napredovati da bi mi mogli primjenjivati razinu odlaska u mirovinu koja se, recimo, sada već uvodi u nekim europskim zemljama", ističe Novosel.
No Mrsić je već nedavno upozorio da Hrvatska stari i da će joj ubrzo nedostajati radnika. "Prema nekim našim izračunima 2030. će biti otvoreno 370 tisuća radnih mjesta, a da za njih nećemo imati radne snage", tvrdi Mrsić.
Dok on odbacuje kritike da promjene mirovinskog sustava, ali i Zakona o radu kriju pogodovanje kapitalu, sindikati su skloniji rješenju 'bolje vrabac u ruci, nego golub na grani'. (Mediaservis)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook
Pravila objave komentara