'Stvari idu u pravom smjeru, ali ne ovisi o nama hoće li do Božića završiti ili ne', rekao je Pahor slovenskim novinarima u Bruxellesu. Dodao je da se na rubu sastanka premijera europskih država više puta sastao s češkim premijerom Mirekom Topolanekom čija zemlja na mjestu predsjedavateljice nasljeđuje Francusku te da je bilo riječi i o pregovorima s Hrvatskom.
Pročitajte i ovo
Štite svoje interese
Slovenija će ograničiti prodaju nekretnina strancima
'Nije govorio do četvrte godine'
Što majka Boruta Pahora misli o svom sinu i njegovom poslu?
'Dogovorili smo se o čvrstoj suradnji jer se čini da bi neki od problema koji su sada na dnevnom redu mogli doći u njegove ruke ako sada ne budu riješeni kako treba', rekao je Pahor.
'Nije naša dužnost da prijedlog (rješenja) predstavimo Hrvatskoj, nego je to dužnost francuskog predsjedništva. Ako to ne bude riješeno do kraja godine, to će postati dužnost češkog predsjedništva', rekao je Pahor, a prenijela je Slovenska tiskovna agencija STA.
Slovenija nije bila zadovoljna prijedlogom izjave koju je predložilo francusko predsjedništvo EU-a kako bi se zaplet sa Slovenijom riješio, a pregovori s Hrvatskom mogli nastaviti na pristupnoj konferenciji 19. prosinca, pa je Pahor u početku prošlog tjedna dostavio slovenski prijedlog pojedinosti kojega javno nisu poznate. Slovenija inzistira da slovenski, a ne francuski prijedlog bude osnova za usklađivanje država članica.
'Hrvatska razgovara s francuskim predsjedništvom, a ne s nama. Mi smo predsjedništvu iznijeli vrlo jasna stajališta o tome što se hrvatskoj Vladi može predstaviti kao uvjet za nastavak pregovora. Ako hrvatska Vlada to prihvati, to je za nas u redu, a ako ne, taj se problem prenosi na češko predsjedništvo', rekao je Pahor.
Slovenski mediji javili su da se Pahor u Bruxellesu sastao i sa svojim pretečom Janezom Janšom koji je boravio na zasjedanju Europske pučke stranke (EPP) kako bi uskladili stajališta, a razgovarali su sat i pol, javio je Slovenski radio.
Slovenski mediji također navode da se Pahor u Bruxellesu sastao i s više kolega, među ostalima s talijanskim premijerom Silviom Berlusconijem i njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, ali nije želio iznositi pojedinosti o tim susretima kao ni to je li bilo riječi o traženju potpore u pregovorima s Hrvatskom.
Janša: U Sloveniji moguć referendum o hrvatskom pristupnom ugovoru
Bivši slovenski premijer Janez Janša rekao da je u Sloveniji moguće raspisivanje referenduma o pristupnom ugovoru Hrvatske s Europskom unijom, te da je o tome obavijestio čelnike Europske pučke stranke i hrvatskog premijera Ivu Sanadera u četvrtak u Bruxellesu na njihovu sastanku.
'Upozorio sam europske čelnike i hrvatskog premijera Sanadera da slovenske uvjete za nastavak hrvatskih pristupnih pregovora ne smiju shvaćati previše ležerno', rekao je Janša u izjavi za dnevnik Slovenske televizije.
Janša je dodao da u Sloveniji postoji 'politički konsenzus' o uvjetima pod kojima Hrvatska može nastaviti pristupne pregovore i da je u suprotnom moguć referendum na kojemu bi se Slovenci opredijelili o ratifikaciji pristupnog ugovora Hrvatske s Europskom unijom.
'Moguća je ratifikacija putem referenduma, što važi u Sloveniji i za druge zakone', rekao je Janša.