"Članstvo u NATO savezu dugoročno donosi mir na ovim prostorima, što je Hrvatskoj potrebno, te stabilnost, koja je važna radi stranih ulaganja i vanjskotrgovinske razmjene sa zemljama Europske unije i sjeverne Amerike, a isto tako jeftiniju obranu i moderniju oružanu silu", rekao je Božinović.
Pročitajte i ovo
Udario u morsko dno
Nasukao se brod pun oružja, evo kamo je trebalo stići
sukob dva brda
Hrvatski sabor potvrdio slanje hrvatskih vojnika u 12 misija, NSATU na čekanju
Govoreći na seminaru "Sigurnosne politike u jugoistočnoj Europi", koji u organizaciji zagrabačke Akademije za politički razvoj, okuplja sudionike iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Albanije, Božinović je kazao kako Hrvatska, nakon šest godina priprema i provedbe Akcijskoga plana za članstvo, u travnju ove godine očekuje pozivnicu za punopravno članstvo u NATO savezu, na summitu šefova
država i Vlada zemalja članica NATO-a u Bukureštu.
Nakon toga slijedi proces ratifikacije u parlamentima zemalja članica NATO-a, koji je do sada obično trajao 14-16 mjeseci, ali mi ćemo ga pokušati skratiti na 12 mjeseci kako bi na summitu poslije toga, koji će se u travnju iduće godine vjerojatno održati u Berlinu, Hrvatska nazočila kao punopravna članica NATO saveza, kazao je Božinović.
Dodao je kako Hrvatska s optimizmom iščekuje summit u Bukureštu, gdje očekuje pozivnicu za punopravno članstvo, ocjenivši kako je povećana potpora hrvatskih građana članstvu u NATO-u povezana s većom količinom informacija o tome pitanju koje dopiru u javnost.
Na novinarski upit postoji li nešto što bi moglo opteretiti pristup Hrvatske NATO-savezu, uključujući i dobivanje pozivnice za punopravno članstvo, Božinović je u izjavi novinarima kazao kako Hrvatska, ne samo zbog NATO-a, nego i zbog svog probitka, "mora nastaviti s reformskim procesima i nakon summita u Bukureštu".
Tijekom seminara, koji se održava od 8. do 10. veljače, raspravljalo se o pitanjima sigurnosti u jugoistočnoj Europi, reformama sigurnosnog sustava te odnosu NATO saveza i nacionalne sigurnosne politike u regiji.