Stijene pored Omiša, uz rijeku Cetinu pravi su mamac za slobodne penjače.Ana i Lorenzo su iz Italije. Mi smo osigurani u talijanskom planinarskom savezu ako nam se što dogodi i po sustavu reciprociteta to važi i u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo
Prevezen u bolnicu
Dječak se penjao i pao s visoke stijene: Teško je ozlijeđen, iz mora ga izvukli vatrogasci
Akcija spašavanja
Pao paraglajder u Istri: Prevezen je u bolnicu
No, ministar zdravlja Ostojić ekstremnima najavljuje plaćanje vinjeta. 'Pa i trebalo je, previše je tih besplatnih spašavanja. Ali ne za nas, to je za Čehe, mi smo dobri. Mi sami sebi pomažemo', rekao je Danijel Krstulović Opara, Planinarsko društvo Mosor- Split:.
Ali tko će odlučiti što je ekstremno opasno i tko će točno plaćati ekstremno zdravstveno? Pretpostavlja se slobodni penjači, ronioci, letači paraglajderom, padobranci, alpinisti i slično.
'Ne bih plaćao unaprijed'
'Ja ne bih plaćao unaprijed nego ako se što desi, ako me budu spašavali', zaključio je Boris Omrčen, Planinarsko društvo Mosor- Split .
I iznajmljivači na plaži kažu sve je osigurano. Čak i Čehinje na madracu ne idu izvan plutača .Čini se da su najveći problem individualci koji se bez adekvatne opreme upute sami daleko na more ili u planine.
'Upute se u brdo u japankama i kad im dosadi zovu 112 da ih helikopter spusti', rekao jen Pripuz. Tada lete helikopteri, i spasitelji, veliki trošak, a sve plaća državna blagajna. Nešto sigurno treba mijenjati.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.